XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Polsce - Nasz Swiat
09
N, maj

Okiem Polki z Sycylii
Przed publicznością w Miejskiej Bibliotece w Wyszkowie zaprezentowali swoje talenty dyrektorzy-artyści: Mieczysław Romanik – malarz, poeta – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce iElżbieta Sieradzińska – wokalistka, kompozytorka i gitarzystka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.
 
W dniach 8-15 maja 2015 roku trwa w Polsce XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. Jedna z bibliotek woj. mazowieckiego, a mianowicie Miejska Biblioteka w Wyszkowie, już 7 maja przed południem „V Paradą Moli Książkowych” rozpoczęła realizację swojego programu, a o godz. 18.00 w tej samej bibliotece odbyła się inauguracja wystawy malarstwa Mieczysława Romanika pt. Moje światy wewnętrzne – kreacje różne” oraz koncert Elżbiety Sieradzińskiej z zespołem CostaNova.
 
Nr 1: Fot. Bożena Zofia Kachel
Z prawej: dyrektor Miejskiej Biblioteki w Wyszkowie, mgr Małgorzata Ślesik-Nasiadko
 
Organizatorem wydarzenia była biblioteka na czele z panią dyrektor, mgr Małgorzatą Ślesik-Nasiadko, pod patronatem QuadGraphics. Wśród publiczności gościł I Zastępca Burmistrza Miasta, pani Aneta Kowalewska oraz przedstawiciele wielu bibliotek.
 
 
Nr 2: Fot. Bożena Zofia Kachel
Zgromadzona publiczność
 
  
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek „Wybieram bibliotekę” podkreśla możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteki stają się instytucjami nieodzownymi, gromadząc i udostępniając dorobek piśmienniczy. A oferty w systemie kultury, edukacji, nauki i gospodarki czynią je coraz bardziej atrakcyjnymi.
 
 
Nr 3: Fot. Bożena Zofia Kachel
 
Inauguracja wystawy. Od lewej: Mieczysław Romanik i Małgorzata Ślesik-Nasiadko
 
Podczas inauguracji wystawy pan Mieczysław Romanik przedstawił swoje zainteresowanie malarstwem i poezją. Urodził się w 1956 r. w Ostrołęce, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Zawodowo związany jest z bibliotekarstwem. Malowanie jest dla niego pasją rozpoczętą w latach 80-tych, później zaniechaną i od kilku lat na nowo odkrytą. Szczególnie bliskie jest mu malarstwo holenderskie i rosyjskie, a jego obrazy to indywidualne wizje rzeczywistości. Poza pejzażami autor prezentuje także niespokojne klimaty morskie oraz ostatnio zrealizowane eksperymentalne wizje czasoprzestrzenne w postaci kompozycji wklęsło-wypukłych z materiałów różnych.
 
Nr 4: Fot. Bożena Zofia Kachel
Koncert Elżbiety Sieradzińskiej
 
Koncert Elżbiety Sieradzińskiej, bohaterki reportażu "Z Wysp Zielonego Przylądka" Katarzyny Błaszczyk, romanistki i tłumaczki zachwycił tak publiczność, że poprosiła ją o bis.
 
Po oficjalnych uroczystościach sponsorzy zaprosili na tort i syty poczęstunek.