Nie masz planów na wiosenno-letni urlop? - Nasz Swiat
20
N, czerwiec

Przeglądarka Joanny L.

Jeśli mieszkasz w Lacjum i nie chcesz jechać daleko, a zadowala cię piękna włoska natura, polecam dwa urocze miejsca “z okolicy” przetestowane na własnej skόrze, idealne na długi wiosenno-letni, a nawet jesienny weekend, zarόwno dla par, jak i całej rodziny.
 

Umbria – region słynny z produkcji trufli i niezmierzonych lasόw, w którym można podziwiać sztukę zamieszkujących ją od czasόw zaprzeszłych Umbrόw, Etruskόw, Rzymian i Longobardόw. Region bogaty rόwnież w sztukę religijną i liczne legendy, jak ta o Św. Franciszku z Asyżu. W tym roku moją uwagę przykuło AGRITURISMO CAMPO AL VENTO, Vocabolo Coste Faena 61 06057 Monte Castello di Vibio (Perugia) zarządzane przez dwόch młodych Rzymian, Fabrizio Ricci i Bernardo De Luca. To malownicze miejsce na wzgόrzu otoczone lasami znajduje się w okolicy miasta Todi, niedaleko Perugi, w Monte Castello di Vibio. Jego centralne położenie pozwala na szybkie przemieszczanie się i zwiedzanie całego regionu (10 minut do średniowiecznego miasteczka Todi, 30 min. do uniwersyteckiej Perugii i Cascaty delle Marmore [Marmore Falls], 40 min. do gotyckiego Orvieto, Asyżu z Bazyliką Św. Franciszka zapisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i do mniej znanych Spello i Bevagna oraz tylko godzina drogi do Gubbio - w ktόrym kręcono serial transmitowany w Polsce, “Don Matteo”, festiwalowego Spoleto, czy do przepięknego Jeziora Trasimeno). Agroturystyka Campo al Vento oferuje specjały kuchni umbryjskiej i toskańskiej domowej roboty, rόwnież olej, wino, marmolady, konserwy, ciasta, chleb są własnej produkcji. Dodatkową atrakcją jest wielki basen, z ktόrego widać całą panoramę obejmująca pola słonecznikόw i zbόż. Jest też możliwość gry w siatkόwkę lub inne gry.
 

Lacjum (Tuscia) – Ziema Etruskόw, Rzymian i wczesnych chrześcijan. AGRISTURISMO LE QUERCE Loc. fossatello Bomarzo (VT) znajduje się tuż za sąsiadujacym z Umbrią miasteczkiem Bomarzo (prowincja Viterbo) słynnym z pobliskiego Parku Potworόw (Parco dei Mostri, wielka atrakcja dla dzieci) i renesansowego Pałacu Orsini. Pokoje (mansarde) prezentują się w stylu etruskim, z drewnianymi sufitami. Obiekt posiada też tzw. casale z 3 niezależnymi mieszkaniami dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających: rodzin i młodych par małżenskich. Agroturystyka posiada swόj basen oraz restaurację z przysmakami kuchni rzymsko-etruskiej. Przemiła obsługa, dobre jedzenie, wspaniałe widoki i czyste powietrze „tusciowej” natury to atuty Le Querce. Dla uzależnionych od morza, dobra wiadomość, w godzinę drogi samochodem można dojechać do plaż Tarkwinii (wł. Tarquinia), przepięknego etruskiego miasta absolutnie wartego zwiedzenia!

Joanna Longawa