Chcę się zameldować, ale moja umowa o pracę jest na czas określony - Nasz Swiat
25
Pt, czerwiec

Ekspert odpowiada

Kilka dni temu udałam się do anagrafe w celu legalizacji mojego pobytu we Włoszech i wpisu do rejestru osób zameldowanych. Jestem zatrudniona na czas określony (umowa została sporządzona na okres 10 miesięcy), niestety po okazaniu dokumentów, urzędnik oświadczył mi, że tego rodzaju umowa nie upoważnia do złożenia wniosku o wpis do rejestru. Aby tego dokonać muszę przynieść umowę o pracę na czas nieokreślony, w przeciwnym wypadku zostanę wpisana do rejestru osób zameldowanych tymczasowo. Powiedziano mi, że: “Obywatele Unii Europejskiej, którzy przebywają we Włoszech ze względu na pracę sezonową, mogą zostać wpisani do rejestru osób przebywających tu tymczasowo, z czego art. 32 D.P.R. n. 223/1989” i że urząd miasta aplikuje ww. artykuł do wszystkich obywateli UE, którzy nie posiadają umowy o pracę na czas nieokreślony.
Wydaje mi się, że umowa na czas określony (10 miesięcy), nie jest umową na pracę sezonową, ponieważ jej długość to prawie cały rok. Według okólnika nr 45 z 08/08/2007 pkt. 2 obywatel UE może prosić o wpis do rejestru osób zameldowanych, niezależnie od długości umowy o pracę.
Chciałabym się dowiedzieć, czy Urząd może naprawdę odmówić mi zameldowania w przypadku umowy na okres 10 miesięcy, a jeżeli nie ma , w jaki sposób mogę egzekwować moje prawa?

Fakt, że zostałaś zatrudniona na czas określony nie oznacza, że nie możesz otrzymać tzw. iscrizzione anagrafica. Wymogiem, który powinien brać pod uwagę urząd, są twoje roczne dochody, które nie mogą być niższe niż wysokość zasiłku socjalnego.
Myślę, że wytłumaczenie tego urzędnikom nie będzie łatwe, ale spróbuj wytłumaczyć, że zaczerpnęłaś informacji w wielu miejscach i widząc, że masz prawo do zameldowania się, powinni co najmniej zaakceptować twój wniosek i najwyżej odrzucić go po rozpatrzeniu. W ten sposób będziesz mogła później (po otrzymaniu odmowy) dochodzić swoich praw. Możesz też poprosić o rozmowę z osobą odpowiedzialną i dać do zrozumienia, że umowa na czas określony nie może zostać zaliczona do pracy sezonowej, zważając na okres długości umowy.
Stranieri in Italia