Ciąża a polipy - Nasz Swiat
09
N, maj

Ekspert odpowiada

Mam 34 lata i jestem w 18 tygodniu upragnionej ciąży. Jednak ostatnie trzy tygodnie spędziłam w szpitalu, gdzie przyjęli mnie z obfitym krwotokiem z dróg rodnych, potem występowały plamienia. Po wielu badaniach okazało się, że tuż przy wejściu do szyjki macicy jest polip, najprawdopodobniej to on powoduje te plamienia i zapalenia.
Co lekarze mogą zrobić w takiej sytuacji? Mogą przeprowadzić zabieg usunięcia polipa, czy lepiej jak poczekają do rozwiązania? Czy polip macicy jest groźny dla mnie i dla dziecka?


Najczęstszym powodem krwotoków w czasie ciąży jest zagrożenie poronieniem, które wynika z oddzielenia się pęcherzyka ciążowego i łożyska od ściany macicy. W konsekwencji tego procesu dochodzi do krwawienia i tworzenia się krwiaka. Przyznam, że polipy szyjki rzadko są odpowiedzialne za tak obfite krwotoki. Krwawienie wynikające z obecności polipa jest widoczne przy zwykłej wizycie ginekologicznej, a badanie USG pozwala na wykluczenie zagrożenia poronieniem. Jeśli rzeczywiście polip jest jedyną zmiana odpowiedzialną za Pani objawy, uważam iż w pierwszej kolejności należy zastosować leczenie farmakologiczne przeciwkrwotoczne, starając się odłożyć zabieg na okres poporodowy.

Katarzyna Litwicka
Lekarz ginekolog