Czy rowerzyści muszą jeździeć w kamizelkach odblaskowych? - Nasz Swiat
19
So, czerwiec

Ekspert odpowiada

Mieszkam poza miastem i często wracając do domu moim samochodem natrafiam na niewidocznych z daleka rowerzystów. Czy nie powinni oni jeździeć z włączonymi światłami i w kamizelkach odblaskowych?

Od 12 października, zgodnie z nowym kodeksem drogowym, wszedł w życie obowiązek używania kamizelek odblaskowych przez rowerzystów, podróżujących po zmierzchu i dotyczy cyklistów uczęszczających po drogach poza miastem (strade extraurbane) i w tunelach. Osoby, które nie dostosują się do nowych przepisów mogą zostać ukarane mandatem w wysokości od 23 do 38 euro.

«Il conducente di velocipede che circola fuori dai centri abitati da mezz'ora dopo il tramonto del sole a mezz'ora prima del suo sorgere e il conducente di velocipede che circola nelle gallerie hanno l'obbligo di indossare il giubbotto o le bretelle retroriflettenti ad alta visibilità, di cui al comma 4-ter dell'articolo 162»

Nowe zarządzenie zostało wprowadzone z myślą o cyklistach, którzy według danych szacunkowych są siedem razy bardziej narażeni na poniesienie śmierci w skutek wypadku, niż osoba prowadząca samochód.

 

Czytaj także: Wpadł samochodem w grupę rowerzystów, zabijając siedmiu z nich

 

Kamizelka w jaskrawym kolorze poprawia widoczność rowerzysty w ruchu ulicznym zarówno w dzień jak i po zmroku. Osoba, podróżująca jednośladem w kamizelce odblaskowej, widoczna jest z odległości 200-250 metrów, natomiast rowerzysta jadący wyłącznie z zapalonymi światłami, widoczny jest dopiero z odległości 80 metrów.

Światła
Warto pamiętać, że jazda z włączonymi światłami po zmierzchu jest obowiązkowa.

Kask
Kask jest istotnym elementem wyposażenia każdego rowerzysty, ale nie jest obowiązkowy we Włoszech. Jest to ochrona głowy stworzona z myślą o zapobieganiu urazów podczas jazdy w terenie, ale zwykle nie zdaje egzaminu w przypadku kolizji z szybko jadącym samochodem.

Anna Malczewska

Artykuł nie jest poradą prawną i został  napisany w celach wyłącznie informacyjnych