Czy to prawda, że w momencie otrzymania włoskiego obywatelstwa zostanie mi przywrócone panieńskie nazwisko? - Nasz Swiat
28
So, maj

Ekspert odpowiada

Kwestia nazwiska przy przyjmowaniu włoskiego obywatelstwa.

 


Wiele kobiet, na podstawie prawa obowiązującego w Polsce, decyduje się na zmianę nazwiska w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Niestety, przyjmując włoskie obywatelstwo, należy być przygotowanym, że zostanie nam przywrócone nazwisko nadane w momencie urodzenia (. Prawodawstwo włoskie (Circolare n.14424/2013) przewiduje, że cudzoziemiec, który przyjmuje włoskie obywatelstwo utrzyma własne imiona i nazwiska nadane mu w akcie urodzenia. Oznacza to, że w dekrecie przyznania obywatelstwa zostanie nam przywrócone nazwisko panieńskie.

Po otrzymaniu włoskiego paszportu, można starać się o zmianę nazwiska lub wymienić wszystkie dokumenty (np. codice fiscale). W przypadku, gdy osoba chce dokonać zmiany nazwiska, należy złożyć wniosek o jego zmianę w Prefekturze w miejscu zamieszkania, uzasadniając powody prośby ( w naszym przypadku prosząc o przywrócenie nazwiska nabytego po ślubie).

Innym wyjściem jest zwrócenie się do włoskiego USC o wydanie deklaracji o zmianie nazwiska po nabyciu włoskiego obywatelstwa, które zaświadcza, że pomimo różnic w nazwisku, chodzi o tą samą osobę.

D.ssa Maria Elena Arguello, AM