Ginekolog odpowiada na pytania Internautek (4) - Nasz Swiat
20
N, czerwiec

Ekspert odpowiada

1. Mam pytanie odonośnie ciemnych plamień, występujących zaraz po okresie.  Przeważnie krwawienie miesiączkowe trwa u mnie 5 dni, ale ostatnie przeciągnęło się do 7,  a po tych 7 dniach wystąpiło czarne plamienie. Czy to może być ono spowodowane stresem?
Wydłużony okres może pojawić się w przypadkach wolniejszego jajeczkowania i tym samym niższego poziomu estradiolu, który jest hormonem produkowanym poprzez rosnący pęcherzyk. Estradiol jest odpowiedzialny za odbudowywanie śluzówki macicy, a jego  niedobór powoduje jej dłuższe złuszczanie i przeciągające się plamienie.  Z całą pewnością jest to sytuacja, która często jest konsekwencją stresu, ale wymaga wykluczenia obecności konkretnych zaburzeń ginekologicznych takich jak: hyperplasja śluzówki macicy, polipy lub mięśniaki.

2. Miałam usuwany polip. Po jakim czasie mogę wznowić współżycie seksualne?
Po usunięciu polipa macicy można powrócić do regularnego życia seksualnego nawet zaraz po ustaniu krwawienia śledzącego zabieg chirurgiczny, a z całą pewnością po zakończonej pierwszej miesiączce.

3. We wrześniu miałam usuwany laparoskopią polip i po tym zabiegu mam co  tygodnie miesiączkę. Czy to są normalne  objawy?
Polipy są strukturami rozwijającymi się we wnętrzu jamy lub w kanale szyjki macicy. Z tego powodu jedyna metoda chirurgiczna pozwalająca na ich usuniecie jest hysteroscopia. Laparoscopia, natomiast, służy do operacji schorzeń pozamacicznych. Jeżeli rzeczywiście została Pani poddana usunięciu polipa, tak częste miesiączki nie są normalne i wymagają kontroli u ginekologa.


lekarz medycyny
Katarzyna Litwicka