Ginekolog odpowiada na pytania Internautek (6) - Nasz Swiat
20
N, czerwiec

Ekspert odpowiada

13 stycznia z mojej pochwy przez około 5 dni wydobywał się taki brązowy śluz, a okres powinnam dostać 23 stycznia, ale nie dostałam. To znaczy, że ten brązowy śluz to był wcześniejszy okres?
Jestem mamą półtorarocznego dziecka, myślałam że to może być nadżerka. W czasie, gdy plamiłam miałam stosunki z moim mężem, czy mogę być w ciąży?


Plamienia w drugiej połowie cyklu mogą być spowodowane zmniejszoną produkcją progesteronu poprzez ciało żółte, wytwarzające się po jajeczkowaniu. Zdarza się jednak, że towarzyszą one również wszczepianiu się zarodka. Biorąc pod uwagę brak miesiączki i odbyte stosunki, radzę wykonać test ciążowy. Gdyby okazał się negatywny, należy zwrócić się do ginekologa, by wykonać USG.


Miałam stosunki z moim chłopakiem 23 i 24 stycznia, w tych dniach miałam dostać okres. Mija już tydzień i nie ma okresu. Ból piersi utrzymuje się tak, jak przed stosunkiem, ból pleców i brzucha. Robiłam dzisiaj test ciążowy, ale wyszedł negatywny, czy mogę być spokojna?


Jeśli nie miała Pani stosunków przed 23 i 24 stycznia myślę, że możliwość zajścia w ciążę jest nikła. Proszę poczekać jeszcze tydzień. Jeśli okres nie pojawi się samoczynnie, należy wykonać USG, by stwierdzić czy przyczyną opóźnienia jest brak jajeczkowania, późne jajeczkowanie lub obecność torbieli funkcjonalnych jajnika, które będąc aktywne hormonalnie, mogą negatywnie wpłynąć na regularność miesiączki.

Katarzyna Litwicka
Lekarz ginekolog