Ginekolog odpowiada na pytania Internautek - Nasz Swiat
25
Pt, czerwiec

Ekspert odpowiada

MAM KRWAWIENIE OD 5 MIESIĘCY. MAM 44 LATA I 3 MIESIĄCE TAMU BYŁAM NA ZABIEGU CZYSZCZENIA MACICY. KRWAWIENIE NIE USTAŁO I JEST NASILONE PO STOSUNKU. CO DLA MNIE BYŁOBY NAJLEPSZE, USUNIĘCIE CZY LECZENIE HORMONALNE?

Decyzja o rodzaju postępowania zależy od zmian chorobowych, które zostały ustalone na podstawie wstępnego USG macicy i jajników oraz badania histologicznego błony śluzowej, pobranej podczas zabiegu wyłyżeczkowania. Jeżeli jedyną zmianą jest hyperplasja lub polipowatość endometrium, to powinno zostać wzięte pod uwagę leczenie hormonalne, o ile nie istnieje do niego przeciwwskazania wynikające z ogólnego stanu zdrowia.

WITAM, MOJA STARSZA SIOSTRA MA 49 LAT. OD DŁUŻSZEGO JUŻ CZASU NIE MA MIESIĄCZKI, BIERZE TABLETKI NA MENOPAUZĘ, NIEDAWNO STWIERDZONO U NIEJ POLIPY, CZY MOŻE JEJ TO BARDZO ZAGROZIĆ LUB CZY TO COŚ NIEBEZPIECZNEGO?

Polipy macicy są z reguły zmianami łagodnymi. Zdarzają się jednak zmiany zwyrodnieniowe i dysplastyczne u ich podstawy będącej w kontakcie z błoną śluzową macicy, która jest nabłonkiem wrażliwym na estrogeny tak naturalne, jak i te zawarte w tabletkach hormonalnych. Z tych powodów wskazane jest wykonanie hysteroscopi diagnostycznej, by potwierdzić rzeczywistą obecność polipów, a następnie ich usunięcie.

Katarzyna Litwicka
ginekolog


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Polipy macicy

Mięśniaki macicy