Jak funkcjonuje cassa integrazione? - Nasz Swiat
22
Wt, czerwiec

Ekspert odpowiada

Pracuję w jednej z włoskich firm i kilka dni temu mój pracodawca poinformował mnie, że za miesiąc wszyscy pracownicy pójdą  do cassa integrazione ordinaria. Co to oznacza i jakie będą moje prawa?

Cassa integrazione przysługuje w przypadku, gdy nie z winy pracodawcy, jego firma ma trudności, np. ekonomiczne, i nie mogąc poradzić sobie z nimi musi zawiesić działalność. Celem przejścia do cassa integrazione jest podniesienie spółki poprzez czasową przerwę w pracy, pozwalając pracownikom do ponownego rozpoczęcia pracy, po uporaniu się z trudnościami.

Cassa integrazione jest rodzajem pomocy ekonomicznej, która wypłacana jest przez INPS i jej zadaniem jest przejęcie wypłaty wynagrodzenia pracownikom zawieszonym w pracy.

Wypłacana kwota to 80% łącznego wynagrodzenia, które należałoby się pracownikom za nieprzepracowane godziny.

Kwota ta nie może jednak przekroczyć limitu miesięcznego, ustalanego z roku na rok, który w 2010 roku wynosi 892,96 euro i zwiększony jest do 1073,25 euro w przypadku miesięcznego wynagrodzenia, większego niż 1931,86 euro. Okres w cassa integrazione doliczany jest do stażu pracy przy naliczaniu emerytury i może zostać przyznana przez maksymalnie 13 tygodni, w specyficznych przypadkach może zostać przedłużona do 12 miesięcy.
Pracownikom w cassa integrazione zezwala się na podjęcie pracy w innych firmach na czas określony lub pracy na własną rękę. Oczywiście w czasie, gdy pracownik pracuje pomoc z cassa integrazione jest zawieszona. Pracownik musi wysłać powiadomienie do INPS o podjęciu pracy, zaznaczając datę jej rozpoczęcia i zakończenia.
Avv. Mariangela Lioy