Jestem w związku ze starszą kobietą - Nasz Swiat
13
Cz, maj

Ekspert odpowiada

Mam 25 lat i jestem szczęśliwe zakochany. Moja dziewczyna, a właściwie kobieta ma 45 lat. Dla mnie wiek nigdy nie odgrywał większego znaczenia, jednak moi znajomi i rodzina wciąż powtarzają, że to nie jest partnerka dla mnie. Ich zdaniem taka różnica wieku prędzej czy później spowoduje problemy.
Próbowałem im tłumaczyć, że się kochamy, że łączą nas te same pasje i zainteresowania. Tak wielu wspólnych tematów z żadną dziewczyną w moim wieku nie miałem. Niestety według rodziny i przyjaciół „starsza” kobieta szuka w 25-letnim chłopaku syna lub zabawki. A ja nie chcę być chwilową rozrywką w jej życiu. Czy jest możliwe, że oni mają rację? Co jeśli za chwilę okaże się, że jestem za młody, zbyt niedojrzały? Boję się bardziej zaangażować w tą relację, by później nie cierpieć – tak jak przewidują moi bliscy.
Robert

W rozwiniętych społeczeństwach Zachodu, gdzie ruch emancypacyjny umożliwił kobietom osiągnięcie niezależności od mężczyzn, głównie zawodowej i finansowej, związki dojrzałych kobiet z młodymi mężczyznami nie należą do rzadkości. Pragnę zwrócić Pana uwagę na to, że żadna relacja, nawet z partnerką w tym samym wieku, nie daje Panu gwarancji, że nie będzie Pan cierpieć. Natomiast na pewno angażując się w związek ze starszą kobietą, warto uświadomić sobie kilka czynników, które mogą w przyszłości odegrać znaczącą rolę.

Przypuszczam, że dziś o tym Pan nie myśli, ale kiedyś może Pan odczuć pragnienie posiadania dzieci, a partnerka nie będzie mogła go spełnić. Z czasem, zwłaszcza przy znacznej różnicy wieku, coraz wyraźniej rysuje się odmienność potrzeb obojga partnerów. Dodajmy do tego problemy zdrowotne lub inne ograniczenia spowodowane wiekiem – to wszystko może być przyczyną rozgoryczenia i chęci wycofania się z relacji u młodszego partnera, niezależnie od płci.

Obawia się Pan, że mógłby być traktowany jak syn lub zabawka. Wiele pań wskazuje na inne powody, dla których wybierają młodszych mężczyzn na partnerów. Po pierwsze dojrzałe, spełnione kobiety szukają w facecie partnera, a nie opiekuna i głowy domu. Młodszy mężczyzna nie będzie więc nimi kierował, nie będzie im niczego narzucał, za to doceni ich dojrzałość życiową, atrakcyjność seksualną, umiejętnie wyeksponowaną urodę i atrakcyjność. Ważnym czynnikiem, który łączy dojrzałe kobiety i młodych mężczyzn jest też seks. Temperamenty seksualne mają zbliżone, kobietom podoba się ich energia i ochota na próbowanie czegoś nowego, młodym mężczyznom natomiast doświadczenie i brak zahamowań u starszych partnerek.

Niestety nie ma cudownej metody, gwarantującej udany związek. Istnieje wiele par o zróżnicowanym wieku, które szczęśliwie trwają przez całe lata. Jednak im większa dzieli ich różnica lat, tym więcej trudności należy pokonać, żeby wytrzymać próbę czasu. 

Dorota Gontarz
Psycholog
tel: 3270821265