Kto i kiedy może złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa? - Nasz Swiat
22
Wt, czerwiec

Ekspert odpowiada

Polskie prawo przyjmuje domniemanie ojcostwa,  polega on ona tym, iż domniemywa sie , że prawnym ojcem dziecka jest maż matki. Jeżeli w okresie urodzenia dziecka doszło do rozpadu małżeństwa domniemanie ojcostwa trwa aż do 300 dni, do ustania lub unieważnienia małżeństwa zakończonych prawomocnym wyrokiem sadu Art.62 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Art. 62.§ 1. „Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”.


Zdarzają się przypadki, kiedy ojciec prawny nie jest ojcem biologicznym dziecka i  wówczas prawne domniemanie może zostać obalone  tylko na wniosek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Pamiętajmy jednak, iż celem procesu o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie ojcostwa biologicznego męża matki lecz obalenie ustawowego domniemania, że dziecko od niego pochodzi.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego pozew o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść:
1) Mężczyzna , który uznał ojcostwo – w terminie 6 m-cy od dnia , w którym dowiedział sie, że dziecko od niego nie pochodzi( Art 63 k.r.o), ale nie później niż do uzyskania przez dziecko pełnoletniości  (Art 80 k.r.o). Termin ten ma charakter prekluzyjny, co oznacza, że po jego upływie uprawnienie to wygasa, a powództwo wytoczone po jego upływie podlega oddaleniu. Sama informacja o tym ,że  żona jest w ciąży, a przypuszczalne obliczenie terminu, w którym dziecko powinno sie urodzić , nie może być poczytana za okoliczność stanowiącą początek  biegu 6 miesięcznego  terminu, ponieważ o rozpoczęciu biegu terminu decyduje informacja o urodzeniu sie dziecka, która powinna być pewna i poważna.

2) Matka dziecka w terminie 6 m-cy od urodzenia dziecka (Atr.69§i k.r.o.)

3) Dziecko po uzyskaniu pełnoletniości może również wystąpić z żądaniem  zaprzeczenia ojcostwa, ale nie później niż po ukończeniu 21 roku życia. ( Art 81§1,2)

4) Prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka bądź ochrona interesu społecznego. Ingerencja prokuratora nie jest ograniczona żadnym terminem, wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może on wnieść w każdej chwili( Art. 86 k.r.o)

Klinika Prawna
via di Ripetta, 41 Rzym.
Porady prawne udzielane są po wcześniejszym uzgodnieniu terminu: tel. 388 30 30 750; 388 30 30 749;
e-mail: [email protected]

Polskie prawo przyjmuje domniemanie ojcostwa,  polega on ona tym, iż domniemywa sie , że prawnym ojcem dziecka jest maż matki. Jeżeli w okresie urodzenia dziecka doszło do rozpadu małżeństwa domniemanie ojcostwa trwa aż do 300 dni, do ustania lub unieważnienia małżeństwa zakończonych prawomocnym wyrokiem sadu Art.62 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Art. 62.§ 1. „Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”.


Zdarzają się przypadki, kiedy ojciec prawny nie jest ojcem biologicznym dziecka i  wówczas prawne domniemanie może zostać obalone  tylko na wniosek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Pamiętajmy jednak, iż celem procesu o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie ojcostwa biologicznego męża matki lecz obalenie ustawowego domniemania, że dziecko od niego pochodzi.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego pozew o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść:
1) Mężczyzna , który uznał ojcostwo – w terminie 6 m-cy od dnia , w którym dowiedział sie, że dziecko od niego nie pochodzi( Art 63 k.r.o), ale nie później niż do uzyskania przez dziecko pełnoletniości  (Art 80 k.r.o). Termin ten ma charakter prekluzyjny, co oznacza, że po jego upływie uprawnienie to wygasa, a powództwo wytoczone po jego upływie podlega oddaleniu. Sama informacja o tym ,że  żona jest w ciąży, a przypuszczalne obliczenie terminu, w którym dziecko powinno sie urodzić , nie może być poczytana za okoliczność stanowiącą początek  biegu 6 miesięcznego  terminu, ponieważ o rozpoczęciu biegu terminu decyduje informacja o urodzeniu sie dziecka, która powinna być pewna i poważna.

2) Matka dziecka w terminie 6 m-cy od urodzenia dziecka (Atr.69§i k.r.o.)

3) Dziecko po uzyskaniu pełnoletniości może również wystąpić z żądaniem  zaprzeczenia ojcostwa, ale nie później niż po ukończeniu 21 roku życia. ( Art 81§1,2)

4) Prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka bądź ochrona interesu społecznego. Ingerencja prokuratora nie jest ograniczona żadnym terminem, wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może on wnieść w każdej chwili( Art. 86 k.r.o)

Klinika Prawna
via di Ripetta, 41 Rzym.
Porady prawne udzielane są po wcześniejszym uzgodnieniu terminu: tel. 388 30 30 750; 388 30 30 749;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.