Poradniki - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Witam,
Mijają dwa miesiące od momentu, kiedy zgłosiłem administratorowi budynku (amministratore di condominio), że do mieszkania przecieka nam woda deszczowa. Administrator odpisał, że za szkodę odpowiada sąsiad z mieszkania nad nami, gdyż przeciek pochodzi z jego balkonu.
Zgłosiłem więc się do sąsiada, który natychmiast dokonał niezbędnego remontu balkonu, jednak deszcz jak kapał, tak kapie w naszym domu. Poprosiłam zatem administratora o dostarczenie mi kopii ubezpieczenia budynku (polizza assicurativa condominiale) i od miesiąca czekam, aż mi ją dostarczy. Ponadto przesłałam mu zdjęcia ilustrujące zniszczenia, które powstały w mieszkaniu i kosztorys remontu, który trzeba będzie wykonać. Moje listy pozostały bez odpowiedzi.
Sąsiad z góry zapewnia, że odkąd wyremontował balkon nie ma już nic wspólnego z przeciekami w moim mieszkaniu. Czy w tej sytuacji mogę dokonać remontu na własną rękę i przesłać fakturę do zapłaty administratorowi? Proszę o poradę jak rozwiązać dręczący mnie problem.Najlepiej będzie, jeśli listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (lettera raccomandata A/R) wyśle Pan administratorowi oficjalne żądanie wezwanie do usunięcia szkody (messa in mora) podkreślając, że w przypadku nie dostosowania się do żądania skieruje Pan sprawę do sądu.
Tylko w sytuacji, kiedy usunięcie szkody musi nastąpić  w trybie absolutnie natychmiastowym może Pan samodzielnie zająć się remontem, a następnie domagać się zwrotu poniesionych kosztów.


Messa in mora, czyli jak sformułować żądanie naprawienia szkody

Messa in mora to oficjalne wezwanie do wywiązania się z umowy strony przeciwnej. Zgodnie z art. 1219 kodeksu cywilnego (articolo 1219 del Codice civile) żądanie usunięcia uchybienia (w dosłownym tłumaczeniu z włoskiego) musi zostać sporządzone na piśmie.

Oficjalne pismo powinno być sporządzone w formie syntetycznej i zawierać:
1.    Opis faktów, które są podstawą to skierowania żądania. Warto również przywołać obowiązki drugiej strony wynikające z umowy lub z nakazów prawa (w Pana przypadki  obowiązki administratora budynku lub spółdzielni mieszkaniowej).
2.    Konkretny opis żądania, tj. wezwanie do naprawy, rozwiązania problemu czy zwrotu kosztów z tytułu poniesionych strat.
3.    Podanie konkretnego terminu, w którym żądanie ma zostać zrealizowane. Zazwyczaj daje się 15 dni na usunięcie uchybienia.
4.    Groźbę, że skieruje się sprawę do sądu i obciąży kosztami sądowymi, jeśli problem nie zostanie rozwiązany.

Wzór jak napisać ww. wezwanie w języku włoskim można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Associazione Diritti Utenti Consumatori (stowarzyszenia ds. obrony praw konsumentów) www.aduc.it.

na  podstawie materiałów ADUC

opr.  Danuta Wojtaszczyk

1. Od jakiegoś czasu razem z partnerem myślimy o dziecku. 15 listopada mój ginekolog oznajmił mi, że 16.11 mam największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Zgodnie z zaleceniem lekarza doszło między nami do współżycia, ale po 2-3 dniach strasznie bolał mnie prawy jajnik i podbrzusze, a po kolejnych kilku nabrzmiały mi piersi. Czy może być to oznaka ciąży?
Dolegliwości bólowe w okolicy jajnika często towarzyszą pęknięciu dojrzałego pęcherzyka i kształtowaniu się ciałka żółtego. Są to oczywiście odczucia subiektywne i dla potwierdzenia zmian wewnątrz jajnika należy wykonać USG, a przynajmniej test identifikujacy dni płodne i moment jajeczkowania. Teoretycznie stosunek 2-3 dni przed pojawieniem się bólu jajnika (plemniki żyją do 72 godzin) mógł doprowadzić da poczęcia.

2. Od 5 lat biorę tabletki antykoncepcyjne, aktualnie Yasmin. 5 listopada zaczęłam zażywać antybiotyk Amotaks (był to 2 dzień 7-dniowej przerwy). Jednakże ok. 31.10 współżyłam z moim partnerem. Czy istnieje ryzyko tzw. „wpadki” w takiej sytuacji?
Wspomniany stosunek odbył się w czasie przyjmowania Yasmin i co więcej przed zażyciem antybiotyku. Tak więc, jeśli pigułka została poprawnie przyjęta, nie moze dojsć do "wpadki".

3. Czy po 2 godzinach od momentu zażycia tabletki antykoncepcyjnej Yasmin rozboli mnie brzuch, co skończy się wydaleniem luźniejszego stolca, możliwe jest żeby tabletka się nie wchłonęła?
Nieco luźniejszy stolec przy braku wymiotów nie powinien wpłynąć negatywnie na efekt antykoncepcyjny Yasmin. W przypadku przedłużających się dolegliwości jelitowych, należy zastosować dodatkowe środki ochronne, na przyklad prezerwatywę.


lekarz medycyny
Katarzyna Litwicka

1. Mam pytanie odonośnie ciemnych plamień, występujących zaraz po okresie.  Przeważnie krwawienie miesiączkowe trwa u mnie 5 dni, ale ostatnie przeciągnęło się do 7,  a po tych 7 dniach wystąpiło czarne plamienie. Czy to może być ono spowodowane stresem?
Wydłużony okres może pojawić się w przypadkach wolniejszego jajeczkowania i tym samym niższego poziomu estradiolu, który jest hormonem produkowanym poprzez rosnący pęcherzyk. Estradiol jest odpowiedzialny za odbudowywanie śluzówki macicy, a jego  niedobór powoduje jej dłuższe złuszczanie i przeciągające się plamienie.  Z całą pewnością jest to sytuacja, która często jest konsekwencją stresu, ale wymaga wykluczenia obecności konkretnych zaburzeń ginekologicznych takich jak: hyperplasja śluzówki macicy, polipy lub mięśniaki.

2. Miałam usuwany polip. Po jakim czasie mogę wznowić współżycie seksualne?
Po usunięciu polipa macicy można powrócić do regularnego życia seksualnego nawet zaraz po ustaniu krwawienia śledzącego zabieg chirurgiczny, a z całą pewnością po zakończonej pierwszej miesiączce.

3. We wrześniu miałam usuwany laparoskopią polip i po tym zabiegu mam co  tygodnie miesiączkę. Czy to są normalne  objawy?
Polipy są strukturami rozwijającymi się we wnętrzu jamy lub w kanale szyjki macicy. Z tego powodu jedyna metoda chirurgiczna pozwalająca na ich usuniecie jest hysteroscopia. Laparoscopia, natomiast, służy do operacji schorzeń pozamacicznych. Jeżeli rzeczywiście została Pani poddana usunięciu polipa, tak częste miesiączki nie są normalne i wymagają kontroli u ginekologa.


lekarz medycyny
Katarzyna Litwicka

Niedługo przyjedzie do mnie moja siostra z 5-letnim dzieckiem. Chcialabym sie dowiedzieć, czy we Włoszech istnieje obowiązek przewożenia samochodem dzieci w fotelikach?

Z prawa o ruchu drogowym (art. 172) wynika, że dziecko do lat 12 lub nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku (lub podstawce). Jeżeli nasza pociecha nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, ale skończyło już 12 lat, to może być – zgodnie z przepisami - przewożone bez podstawki lub fotelika. Jednak dbający o bezpieczeństwo rodzic powinien pamiętać, że ważniejszym parametrem jest wzrost niż wiek.

Fotelik musi być dobrany odpowiednio do wagi i wzrostu dziecka oraz spełniać właściwe warunki techniczne – czyli mieć atest.

Rodzaje fotelików:
1.    grupa 0: to tzw. głębokie przenośne „kołyski”, przeznaczone dla dzieci o masie ciała do 10 kg i w wieku od 0 do 9 miesięcy;
2.    grupa  0+: dla dzieci o masie do 13 kg i w wieku od 0 do 13 mieisięcy;
3.    grupa 1: foteliki samochodowe dla dzieci o masie ciała od 9-18 kg i wieku od 10 miesięcy do 3 / 4 lat;
4.    grupa 2: foteliki dla dzieci ważących pomiędzy 15-25 kg i wieku od 3 /4 do 6 lat;
5.    grupa 3: podstawki dla dzieci o masie ciała od 22 do 36 kg i w wieku od 5 / 6 do 10 lat.

Należy pamiętać, że noworodka nie można przewozić w foteliku na przednim siedzeniu, jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera, chyba, ze zostanie wyłączona. Dotyczy to fotelików-nosidełek dla niemowląt, mocowanych tyłem do kierunku jazdy.

Mandaty
Na nierozważnych kierowców, przewożących pociechy w niedozwolony sposób czeka mandat w wysokości od 74 do 299 euro i 5 punktów karnych. Jeżeli w samochodzie obecny jest choć jeden z rodziców, mandat zostaje wypisany na rodzica, a nie na prowadzącego pojazd.

Kodeks drogowy nie przewiduje obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach czy podstawkach jedynie w taksówkach oraz wynajętych samochodach z kierowcą.

Należy pamiętać, że fotelik musi być trwale i pewnie zamontowany, a szelki odpowiednio dopasowane do wielkości dziecka, ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Poza tym nie m ożemy zapomnieć o zabezpieczaniu drzwi, by maluch nie otworzył ich od środka. (zwykle samochody mają specjalną blokadę).

Anna Malczewska

Obcokrajowcy zameldowani we Włoszech, którzy chcą przyjąć obywatelstwo poprzez naturalizację, zgodnie z artykułem 9 ustawy z dnia 5 lutego 1992, nr 91, pkt. 1, oprócz wymogu zamieszkania muszą posiadać odpowiednie dochody.

Mimo, że w ustawie o nadaniu obywatelstwa włoskiego nie ma mowy o dochodach, z dekretem z dnia 22 listopada 1994, zmienionym w 2002 roku, włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ustaliło, że do przyznania obywatelstwa włoskiego należy wziąć pod uwagę także dochód wnioskodawcy z ostatnich trzech lat i regularnie deklarowany poprzez formularz Cud, Unico lub  730. Pracownicy zatrudnieni w charakterze pomocy domowych, baby sitter, itp., którzy nie składają corocznych zeznań podatkowych, mogą przedstawić oświadczenie zastępcze CUD, sporządzone przez pracodawcę (dichiarazione sostitutiva del CUD), w którym zaświadcza się wynagrodzenie miesięczne i roczne pracownika. Do oświadczenia należy dołączyć kserokopię wpłaconych składek do I.N.P.S. z ostatnich trzech lat oraz kserokopię ważnego dokumentu tożsamości pracodawcy.
Przyznanie obywatelstwa włoskiego poprzez naturalizację jest wynikiem procesu, podczas którego dokonuje się oceny sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, który musi posiadać odpowiednie przychody, by nie stać się ciężarem dla państwa włoskiego.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ustaliło, że wnioskodawca musi wykazać dochód roczny nie niższy niż 8.300.00 euro.
W momencie złożenia wniosku o przyznanie obywatelstwa, należy dołączyć do niego kserokopię formularzy podatkowych i telematycznego potwierdzenia przekazania go do urzędu skarbowego.
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o obywatelstwo nie posiada wystarczającego dochodu, np. nie pracuje lub jego roczny dochód jest niewystarczający, pod uwagę może być także wzięty dochód roczny całej rodziny. W tym przypadku do wniosku należy dołączyć deklaracje podatkowe całej rodziny (z roku poprzedniego).

Uwaga!
Prawo włoskie przewiduje, że obywatelstwo włoskie, jeśli spełnione są wszystkie warunki, musi być przyznane lub nieprzyznane w przeciągu 735 dni od daty złożenia wniosku. Dlatego ważne jest, by każdego roku wysyłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru do odpowiedniej prefektury, aktualne roczne zeznanie podatkowe.

Avv. Mascia Salvatore

Obywatele polscy, którzy zawarli związek małżeński za granicą powinni zarejestrować go w polskich księgach stanu cywilnego.
Czynności tej można dokonać za pośrednictwem Wydziału Konsularnego, bądź osobiście w USC właściwym dla ostatniego miejsca zameldowania w Polsce.
Jeśli osoby zdecydują się na zarejestrowanie związku małżeńskiego zawartego za granicą za pośrednictwem Wydziału Konsularnego z siedzibą w Rzymie, winny złożyć w oryginałach następujące dokumenty:
1. wniosek o zarejestrowanie związku małżeńskiego do USC ostatniego miejsca stałego zameldowania w Polsce; wniosek o uzupełnienie danych w akcie małżeństwa, oświadczenie o nazwisku. (o nadełanie wszystkich tych załączników należy zwrócić się do Konsulatu, są to załączniki in blanco, które mogą być przesłane drogą maila)
2. odpis zupełny aktu małżeństwa (la copia integrale dell’atto di matrimonio)
3. tłumaczenie na j. Polski wymieniony w punkcie 2 dokumentu.
4. odpis skrócony aktu  urodzenia współmałżonka nie będącego obywatelem polskim (l’estratto per riassunto degli atti di nascita con paternità e maternità)
5. tłumaczenie na j. Polski wymienionego w punkcie 4 dokumentu.

Ponadto, osoba składająca wniosek o rejestrację związku małżeńskiego winna legitymować się ważnym paszportem.
Opłata konsularna za zarejestrowanie związku małżeńskiego wynosi  48,00 €.
Jeżeli osoba wstępująca w związek małżeński nie zmienia nazwiska (nie przybiera nazwiska męża), może dokonać rejestracji za pośrednictwem poczty, tj. przesyłając na adres:
Ambasciata di Polonia, Ufficio Consolare
Via Rubens, 20 00197 Roma

Dokumenty wymienione w punktach 1-5 oraz fotokopię dokumentu tożsamości, a także kopię przekazu pocztowego (il vaglia postale) potwierdzającego nadanie ww kwoty.

Rejestracji związku małżeńskiego można dokonać też osobiście, (bez pośrednictwa Wydziału Konsularnego) w USC w Polsce.

Klinika Prawna

Porady prawne udzielane są po wcześniejszym uzgodnieniu terminu: tel. 388 30 30 750; 388 30 30 749;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mieszkam poza miastem i często wracając do domu moim samochodem natrafiam na niewidocznych z daleka rowerzystów. Czy nie powinni oni jeździeć z włączonymi światłami i w kamizelkach odblaskowych?

Od 12 października, zgodnie z nowym kodeksem drogowym, wszedł w życie obowiązek używania kamizelek odblaskowych przez rowerzystów, podróżujących po zmierzchu i dotyczy cyklistów uczęszczających po drogach poza miastem (strade extraurbane) i w tunelach. Osoby, które nie dostosują się do nowych przepisów mogą zostać ukarane mandatem w wysokości od 23 do 38 euro.

«Il conducente di velocipede che circola fuori dai centri abitati da mezz'ora dopo il tramonto del sole a mezz'ora prima del suo sorgere e il conducente di velocipede che circola nelle gallerie hanno l'obbligo di indossare il giubbotto o le bretelle retroriflettenti ad alta visibilità, di cui al comma 4-ter dell'articolo 162»

Nowe zarządzenie zostało wprowadzone z myślą o cyklistach, którzy według danych szacunkowych są siedem razy bardziej narażeni na poniesienie śmierci w skutek wypadku, niż osoba prowadząca samochód.

 

Czytaj także: Wpadł samochodem w grupę rowerzystów, zabijając siedmiu z nich

 

Kamizelka w jaskrawym kolorze poprawia widoczność rowerzysty w ruchu ulicznym zarówno w dzień jak i po zmroku. Osoba, podróżująca jednośladem w kamizelce odblaskowej, widoczna jest z odległości 200-250 metrów, natomiast rowerzysta jadący wyłącznie z zapalonymi światłami, widoczny jest dopiero z odległości 80 metrów.

Światła
Warto pamiętać, że jazda z włączonymi światłami po zmierzchu jest obowiązkowa.

Kask
Kask jest istotnym elementem wyposażenia każdego rowerzysty, ale nie jest obowiązkowy we Włoszech. Jest to ochrona głowy stworzona z myślą o zapobieganiu urazów podczas jazdy w terenie, ale zwykle nie zdaje egzaminu w przypadku kolizji z szybko jadącym samochodem.

Anna Malczewska

Artykuł nie jest poradą prawną i został  napisany w celach wyłącznie informacyjnych