Poradniki - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Jestem zatrudniony legalnie we Włoszech. W chwili obecnej jestem na urlopie, ale 2 dni temu poważnie się rozchorowałem (zapalenie opłucnej). Mogę poprosić o przerwanie urlopu?

Urlop wypoczynkowy pozwala każdemu pracownikowi na odpoczynek i regenerację sił psycho-fizycznych, dlatego też w przypadku choroby, która nie pozwala na wypoczęcie, pracownik ma prawo do przerwania urlopu i przejścia na zwolnienie lekarskie.

Choroba w czasie wakacji nie przerywa automatycznie urlopu. Pracownik, musi przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie. Wakacje zostaną zawieszone, pod warunkiem, że choroba jest na tyle poważna, że rzeczywiście uniemożliwia pracownikowi korzystanie z wypoczynku.
Oczywiście w twoim przypadku złamanie nogi prowadzi do niemożności korzystania z wypoczynku i urlop zostaje przerwany. Natychmiast po zdarzeniu musisz powiadomić o tym pracodawcę oraz INPS.

Jeżeli pracodawca będzie chciał sprawdzić stan zdrowia pracownika, może poprosić INPS o weryfikację, wysyłając lekarza na wizytę kontrolną.

W przypadku, gdy pracodawca nie zgłosi chęci przeprowadzenia kontroli medycznej, urlop automatycznie zostaje przerwany.

Na pytania nadesłanie przez naszych czytelników odpowia-dają lekarzespecjaliści z polskiej przychodni PANAMEDIC.

Ostatnio bardzo często muszę oddawać mocz - zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, do tego stopnia, że co rusz muszę wstawać z łóżka. Dodatkowo, gdy leżę na wznak, to mam wrażenie, że coś mi uciska na pęcherz, czuję parcie i nie raz jestem zmuszona chodzić do ubikacji w odstępie 5 - 10 min. Czy jest coś, co może mi pomóc? Czy mogę to wyleczyć domowymi sposobami?
W Pani przypadku niezbędne jest badanie mikroskopowe rannego moczu. Może również zaistnieć potrzeba wykonania posiewu moczu i bakteriogramu w celu identyfikacji bakterii oraz przygotowania zaleceń dotyczących dalszego leczenia. Pomocne może się również okazać badanie USG układu moczowego. Pani problem może również być związany z tak zwanym pęcherzem neurogennym, którego podłożem nie jest infekcja. Zaznaczam również, że niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, gdyż domowe leczenie może tutaj przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dwa dni temu miałam zabieg, gdyż poroniłam w 12 tygodniu ciąży. Zastanawiam się teraz, kiedy mogę ponownie zacząć starać się o dziecko? Czy powinnam wykonywać jakieś dodatkowe badania ginekologiczne?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przed zajściem w ciążę po poronieniu powinno sie odczekać minimum 3 miesiące. Przed rozpoczęciem kolejnych starań o dziecko na pewno warto wykonać kilka podstawowych badan diagnostycznych, tak aby poznać przyczyny poronienia oraz zminimalizować ryzyko ewentualnych późniejszych problemów zdrowotnych.

Od około roku mam pod pachą średniej wielkości pęcherz wypełniony przeźroczystym płynem. Po konsultacji u dermatologa okazało się, że to potówka, która jednak nie znika po jej przekłuciu. Czy można taką narośl usunąć operacyjnie?
Tak, zdecydowanie, torbiele płynowe w okolicy pachowej, które nie ustępują samoistnie lub pomimo zastosowanych środków farmakologicznych, wymagają usunięcia chirurgicznego po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Mam nieregularne miesiączki, które od pewnego czasu są również bardzo obfite i długo trwają – nawet do 9 dni. Utrudnia mi to normalne funkcjonowanie. Chciałabym wiedzieć, czy takie miesiączki to powód do obaw i czy istnieje możliwość, żeby jakoś je wyregulować?
Jedynie badanie ginekologiczne połączone z badaniem ultrasonograficznym może przybliżyć nas do wyjaśnienia przyczyny obfitych miesiączek. Po wykluczeniu takich schorzeń jak: polipy błony śluzowej macicy, mięśniaki, choroby szyjki macicy, endometrioza i ewentualne zaburzenia krzepnięcia krwi, istnieje możliwość regulacji hormonalnej. Naturalnie, metoda leczenia zależy tylko i wyłącznie od wyników badań.

MAM KRWAWIENIE OD 5 MIESIĘCY. MAM 44 LATA I 3 MIESIĄCE TAMU BYŁAM NA ZABIEGU CZYSZCZENIA MACICY. KRWAWIENIE NIE USTAŁO I JEST NASILONE PO STOSUNKU. CO DLA MNIE BYŁOBY NAJLEPSZE, USUNIĘCIE CZY LECZENIE HORMONALNE?

Decyzja o rodzaju postępowania zależy od zmian chorobowych, które zostały ustalone na podstawie wstępnego USG macicy i jajników oraz badania histologicznego błony śluzowej, pobranej podczas zabiegu wyłyżeczkowania. Jeżeli jedyną zmianą jest hyperplasja lub polipowatość endometrium, to powinno zostać wzięte pod uwagę leczenie hormonalne, o ile nie istnieje do niego przeciwwskazania wynikające z ogólnego stanu zdrowia.

WITAM, MOJA STARSZA SIOSTRA MA 49 LAT. OD DŁUŻSZEGO JUŻ CZASU NIE MA MIESIĄCZKI, BIERZE TABLETKI NA MENOPAUZĘ, NIEDAWNO STWIERDZONO U NIEJ POLIPY, CZY MOŻE JEJ TO BARDZO ZAGROZIĆ LUB CZY TO COŚ NIEBEZPIECZNEGO?

Polipy macicy są z reguły zmianami łagodnymi. Zdarzają się jednak zmiany zwyrodnieniowe i dysplastyczne u ich podstawy będącej w kontakcie z błoną śluzową macicy, która jest nabłonkiem wrażliwym na estrogeny tak naturalne, jak i te zawarte w tabletkach hormonalnych. Z tych powodów wskazane jest wykonanie hysteroscopi diagnostycznej, by potwierdzić rzeczywistą obecność polipów, a następnie ich usunięcie.

Katarzyna Litwicka
ginekolog


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Polipy macicy

Mięśniaki macicy

Ustawa z dnia 5 lutego 1992, nr 91 przewiduje, że obywatele „nie Włosi” mogą uzyskać obywatelstwo włoskie, oprócz zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem Włoch, także poprzez naturalizację, czyli z powodu zamieszkiwania na terytorium włoskim od minimalnego okresu ustanowionego przez prawo.
Obywatele spoza UE muszą legalnie przebywać w Italii od minimum 10 lat. Obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy, od co najmniej 4 lat. Uchodźcy polityczni lub tzw. bezpaństwowcy minimum 5 lat, a pełnoletnie dzieci, adoptowane przez obywateli włoskich minimum 5 lat od momentu adopcji.
Cudzoziemiec, którego jeden z rodziców lub krewnych drugiego stopnia (pradziadkowie) urodzili się we Włoszech, otrzymuje obywatelstwo włoskie jeżeli po ukończeniu 18 roku życia, zamieszkuje we Włoszech od minimum 2 lat. W tym przypadku, musi zadeklarować do ukończenia 19 roku życia chęć zostania obywatelem włoskim.
Natomiast cudzoziemiec urodzony we Włoszech, nabywa prawo do otrzymania obywatelstwa pod warunkiem, że mieszkał w Italii nieprzerwanie do ukończenia 18 roku życia. Także i w tym przypadku musi zadeklarować, po uzyskaniu pełnoletności, chęci zostania obywatelem włoskim.
Za osoby legalnie przebywające we Włoszech, uważa się cudzoziemców, którzy przestrzegali zawsze zasad wjazdu i pobytu we Włoszech oraz wpisu do rejestru osób zameldowanych. Oznacza to, że nie jest ważne czy osoba ubiegająca się o obywatelstwo miała przez cały okres pozwolenie na pobyt, ale także czy była wpisana nieprzerwanie do Anagrafe.
Istnieje możliwość weryfikacji nieprzerwanego pobytu. W tym celu należy poprosić w Comune zameldowania certificato storico di residenza.

Avv. Mascia Salvatore

Jestem zatrudniona legalnie jako colf, pracuję od ponad 10 lat. Niedługo moja córka ma zamiar wziąć ślub i potrzebuje pieniędzy. Czy mogę poprosić mojego pracodawcę o wypłacenie zaliczki z odprawy?

Tak, możesz poprosić o zaliczkę TFR. Pracodawca może wypłacić część odprawy na życzenie pracownika, ale nie więcej niż raz w roku, w wysokości maksymalnie równej 70% całkowitej sumy. Jeżeli pracownik zatrudniony jest u więcej niż jednego pracodawcy, może każdego poprosić o wypłacenie zaliczki.

Jak obliczyć TFR?
Każdego przepracowanego roku naliczana jest odprawa, którą oblicza się dzieląc roczny dochód przez 13,5 - doliczając do dochodu trzynastą pensję oraz dodatek z tytułu wyżywienia i zakwaterowania.
Kwota ta jest rewaloryzowana każdego roku 31 grudnia, zgodnie ze współczynnikiem równym 75% wzrostu wskaźnika cen dla rodzin i pracowników ustalonego przez ISTAT + 1,5% wzrost stały.
Pracodawca wypłaci ci zaliczkę w wysokości 70% zgromadzonej odprawy do dnia twojej prośby o zaliczkę; w tym przypadku stosuje się współczynnik wzrostu wskaźnika cen ISTAT do miesiąca, w którym zostaje wypłacona zaliczka TFR. Przez resztę roku współczynnik ISTAT aplikuje się natomiast jedynie do pozostałej kwoty.
Lepiej jest zapytać się pracodawcy, składając prośbę o zaliczkę, o termin wypłaty TFR oraz poprosić o pokwitowanie przy odbiorze pieniędzy. Na pokwitowaniu powinny widnieć niezbędne elementy płatności, gdzie zaznaczone zostaną wszystkie obliczenia, zaznaczając, że zostały one przeprowadzone zgodnie z kategorią, do której należy pracownik.
Warto pamiętać, że TFR należy się zawsze pracownikom w momencie rozwiązania umowy o pracę. Jest to rodzaj odprawy za pracę u danego pracodawcy.
Avv. Mariangela Lioy

Pracuję w jednej z włoskich firm i kilka dni temu mój pracodawca poinformował mnie, że za miesiąc wszyscy pracownicy pójdą  do cassa integrazione ordinaria. Co to oznacza i jakie będą moje prawa?

Cassa integrazione przysługuje w przypadku, gdy nie z winy pracodawcy, jego firma ma trudności, np. ekonomiczne, i nie mogąc poradzić sobie z nimi musi zawiesić działalność. Celem przejścia do cassa integrazione jest podniesienie spółki poprzez czasową przerwę w pracy, pozwalając pracownikom do ponownego rozpoczęcia pracy, po uporaniu się z trudnościami.

Cassa integrazione jest rodzajem pomocy ekonomicznej, która wypłacana jest przez INPS i jej zadaniem jest przejęcie wypłaty wynagrodzenia pracownikom zawieszonym w pracy.

Wypłacana kwota to 80% łącznego wynagrodzenia, które należałoby się pracownikom za nieprzepracowane godziny.

Kwota ta nie może jednak przekroczyć limitu miesięcznego, ustalanego z roku na rok, który w 2010 roku wynosi 892,96 euro i zwiększony jest do 1073,25 euro w przypadku miesięcznego wynagrodzenia, większego niż 1931,86 euro. Okres w cassa integrazione doliczany jest do stażu pracy przy naliczaniu emerytury i może zostać przyznana przez maksymalnie 13 tygodni, w specyficznych przypadkach może zostać przedłużona do 12 miesięcy.
Pracownikom w cassa integrazione zezwala się na podjęcie pracy w innych firmach na czas określony lub pracy na własną rękę. Oczywiście w czasie, gdy pracownik pracuje pomoc z cassa integrazione jest zawieszona. Pracownik musi wysłać powiadomienie do INPS o podjęciu pracy, zaznaczając datę jej rozpoczęcia i zakończenia.
Avv. Mariangela Lioy

Kilka dni temu udałam się do anagrafe w celu legalizacji mojego pobytu we Włoszech i wpisu do rejestru osób zameldowanych. Jestem zatrudniona na czas określony (umowa została sporządzona na okres 10 miesięcy), niestety po okazaniu dokumentów, urzędnik oświadczył mi, że tego rodzaju umowa nie upoważnia do złożenia wniosku o wpis do rejestru. Aby tego dokonać muszę przynieść umowę o pracę na czas nieokreślony, w przeciwnym wypadku zostanę wpisana do rejestru osób zameldowanych tymczasowo. Powiedziano mi, że: “Obywatele Unii Europejskiej, którzy przebywają we Włoszech ze względu na pracę sezonową, mogą zostać wpisani do rejestru osób przebywających tu tymczasowo, z czego art. 32 D.P.R. n. 223/1989” i że urząd miasta aplikuje ww. artykuł do wszystkich obywateli UE, którzy nie posiadają umowy o pracę na czas nieokreślony.
Wydaje mi się, że umowa na czas określony (10 miesięcy), nie jest umową na pracę sezonową, ponieważ jej długość to prawie cały rok. Według okólnika nr 45 z 08/08/2007 pkt. 2 obywatel UE może prosić o wpis do rejestru osób zameldowanych, niezależnie od długości umowy o pracę.
Chciałabym się dowiedzieć, czy Urząd może naprawdę odmówić mi zameldowania w przypadku umowy na okres 10 miesięcy, a jeżeli nie ma , w jaki sposób mogę egzekwować moje prawa?

Fakt, że zostałaś zatrudniona na czas określony nie oznacza, że nie możesz otrzymać tzw. iscrizzione anagrafica. Wymogiem, który powinien brać pod uwagę urząd, są twoje roczne dochody, które nie mogą być niższe niż wysokość zasiłku socjalnego.
Myślę, że wytłumaczenie tego urzędnikom nie będzie łatwe, ale spróbuj wytłumaczyć, że zaczerpnęłaś informacji w wielu miejscach i widząc, że masz prawo do zameldowania się, powinni co najmniej zaakceptować twój wniosek i najwyżej odrzucić go po rozpatrzeniu. W ten sposób będziesz mogła później (po otrzymaniu odmowy) dochodzić swoich praw. Możesz też poprosić o rozmowę z osobą odpowiedzialną i dać do zrozumienia, że umowa na czas określony nie może zostać zaliczona do pracy sezonowej, zważając na okres długości umowy.
Stranieri in Italia

Więcej artykułów…