Porady lekarskie 1 - Nasz Swiat
25
Pt, czerwiec

Ekspert odpowiada

Na pytania nadesłanie przez naszych czytelników odpowia-dają lekarzespecjaliści z polskiej przychodni PANAMEDIC.

Ostatnio bardzo często muszę oddawać mocz - zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, do tego stopnia, że co rusz muszę wstawać z łóżka. Dodatkowo, gdy leżę na wznak, to mam wrażenie, że coś mi uciska na pęcherz, czuję parcie i nie raz jestem zmuszona chodzić do ubikacji w odstępie 5 - 10 min. Czy jest coś, co może mi pomóc? Czy mogę to wyleczyć domowymi sposobami?
W Pani przypadku niezbędne jest badanie mikroskopowe rannego moczu. Może również zaistnieć potrzeba wykonania posiewu moczu i bakteriogramu w celu identyfikacji bakterii oraz przygotowania zaleceń dotyczących dalszego leczenia. Pomocne może się również okazać badanie USG układu moczowego. Pani problem może również być związany z tak zwanym pęcherzem neurogennym, którego podłożem nie jest infekcja. Zaznaczam również, że niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, gdyż domowe leczenie może tutaj przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dwa dni temu miałam zabieg, gdyż poroniłam w 12 tygodniu ciąży. Zastanawiam się teraz, kiedy mogę ponownie zacząć starać się o dziecko? Czy powinnam wykonywać jakieś dodatkowe badania ginekologiczne?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przed zajściem w ciążę po poronieniu powinno sie odczekać minimum 3 miesiące. Przed rozpoczęciem kolejnych starań o dziecko na pewno warto wykonać kilka podstawowych badan diagnostycznych, tak aby poznać przyczyny poronienia oraz zminimalizować ryzyko ewentualnych późniejszych problemów zdrowotnych.

Od około roku mam pod pachą średniej wielkości pęcherz wypełniony przeźroczystym płynem. Po konsultacji u dermatologa okazało się, że to potówka, która jednak nie znika po jej przekłuciu. Czy można taką narośl usunąć operacyjnie?
Tak, zdecydowanie, torbiele płynowe w okolicy pachowej, które nie ustępują samoistnie lub pomimo zastosowanych środków farmakologicznych, wymagają usunięcia chirurgicznego po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Mam nieregularne miesiączki, które od pewnego czasu są również bardzo obfite i długo trwają – nawet do 9 dni. Utrudnia mi to normalne funkcjonowanie. Chciałabym wiedzieć, czy takie miesiączki to powód do obaw i czy istnieje możliwość, żeby jakoś je wyregulować?
Jedynie badanie ginekologiczne połączone z badaniem ultrasonograficznym może przybliżyć nas do wyjaśnienia przyczyny obfitych miesiączek. Po wykluczeniu takich schorzeń jak: polipy błony śluzowej macicy, mięśniaki, choroby szyjki macicy, endometrioza i ewentualne zaburzenia krzepnięcia krwi, istnieje możliwość regulacji hormonalnej. Naturalnie, metoda leczenia zależy tylko i wyłącznie od wyników badań.