Problemy z nostryfikacją dyplomu we Włoszech co robić? - Nasz Swiat
09
N, maj

Ekspert odpowiada

Szanowna Redakcjo,

Jestem Polką, ale studia wyższe ukończyłam w Wielkiej Brytanii. Od ponad dwóch lat mieszkam we Włoszech. Zaraz po przyjeździe, zgodnie ze wskazówkami uzyskanymi w we włoskim resorcie oświaty złożyłam podanie o nostryfikację mojego dyplomu. Niestety do tej pory nie uzyskałam żadnej odpowiedzi. Próbowałam dowiedzieć się telefonicznie na jakim etapie jest moja praktyka, ale uzyskałam odpowiedź, że procedura nostryfikacyjna jest długa i że zostanę powiadomiona na piśmie, jeśli będzie cokolwiek wiadomo w moje sprawie. Ponadto nie potrafiono mi powiedzieć, ile zgodnie z przepisami prawa może trwać procedura administracyjna związana z nostryfikacją. Gdzie mogę zwrócić się o pomoc?

Ewa J.

Szanowna Pani,

Prawo pobytu, podjęcia pracy lub studiów w dowolnie wybranym państwie Unii Europejskiej  stanowi podstawowe prawo jej obywateli. Jednak zdarza się, że rozbieżności w interpretowaniu przepisów unijnych przez administracje krajowe, a także przewlekłe procedury utrudniają korzystanie z tych praw.
Sugerujemy, aby zgłosiła Pani swój problem z nostryfikacją dyplomu we Włoszech do Centrum Solvit przy Ministerstwie Gospodarki - Departament Spraw Europejskich w Warszawie.

SOLVIT jest to przyjazny dla użytkownika, bezpłatny serwis mający na celu niesienie pomocy obywatelom i przedsiębiorcom w UE, którzy poszukują szybkich i praktycznych rozwiązań ich problemów w ramach rynku wewnętrznego.

Szczegóły  na temat działalności Solvitu i kontakt z Centrum znajdzie Pani tutaj.

Redakcja