Urlop macierzyński colf i badanti - Nasz Swiat
25
Pt, czerwiec

Ekspert odpowiada

Witam,
Pracuję jako pomoc domowa (colf). Jestem w 8-ym tygodniu ciąży. Kiedy będę mogła/musiała przejść na urlop macierzyński i czy mogę liczyć na otrzymanie jakiegoś zasiłku po porodzie?


Pomoce domowe i opiekunki osób starszych, tak jak kobiety wykonujące inne zawody,  mają prawo do samodzielnego zarządzania okresem urlopu macierzyńskiego, decydując np. czy pracować do jednego miesiąca przed narodzinami dziecka. W tym przypadku, za ten okres podatki brane są pod uwagę przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego.

Włoskie prawo przewiduje OBOWIĄZEK  zaprzestania przez kobietę wykonywania pracy zawodowej na dwa miesiące przed narodzinami dziecka i trzy miesiące po porodzie (słowem, 5 miesięczny urlop macierzyński jest we Włoszech obowiązkowy).

Jednak, jeżeli nie istnieje żadne niebezpieczeństwo dla dziecka, kobiety mogą pracować do jednego miesiąca przed urodzeniem i pozostać z noworodkiem 4 miesiące po narodzinach.

Z tych przepisów mogą korzystać także colf i badanti. Jednak, aby móc pracować do końca 8-ego miesiąca ciąży  należy przedstawić  w INPS-ie odpowiednie zaświadczenie lekarskie, stwierdzające brak  przeciwskazań ze względu na zdrowie matki i dziecka do kontynuowania przez kobietę pracy nawet w tak zaawansowanej ciąży.

Colf i badani mają prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego, o ile wniosły do INPS co najmniej  52 tygodniowe składki  w czasie 24 miesięcy poprzedzających przejście na urlop macierzyński lub 26  tygodniowych składek w czasie 12 miesięcy poprzedzających przejście na urlop.

Więcej informacji na temat urlopu macierzyńskiego otrzyma Pani bezpośrednio w INPS.

Przypominamy, że połączenie z  infolinią INPS 803 i 164 jest bezpłatne z telefonów stacjonarnych, oraz że operatorzy odpowiadają również w języku polskim.

Wiele cennych informacji  oraz formularzy, które trzeba będzie wypełnić znajdzie Pani również na stronie internetowej www.inps.it

D.W.