Wynagrodzenie za przepracowane dni świąteczne - Nasz Swiat
19
So, czerwiec

Ekspert odpowiada

Proszę o pomoc - wytłumaczenie nam zatrudnionych jako badante, jak płaci się za pracę w dni świąteczne. Mój pracodawca nie chce mi zapłacić za grudniowe święta.

Według prawa włoskiego, każdemu pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy w przypadku świąt państwowych. Dzień ten jest również płatny, tak jak zwykły dzień pracy. Święta państwowe we Włoszech przypadają: 1 i 6 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny, 25 kwietnia, 1 maj, 2 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada, 8, 25 i 26 grudnia, oraz dzień patrona miasta w którym pracownik mieszka i pracuje. W przypadku, gdy pracownik musi pracować w dni, kiedy przypada święto państwowe, przysługuje mu dodatkowe 60% wynagrodzenia .

W przypadku, gdy pomimo tego, że pracownikowi przysługuje dzień wolny z powodu święta państwowego lub tzw. riposo settimanale, musi on pracować (tylko w przypadku naprawdę poważnych przyczyn) płaca godzinna musi zostać zwiększona o:
- w przypadku pracy podczas dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatkowe 40% wynagrodzenia godzinowego;
- w przypadku pracy podczas święta państwowego, wynagrodzenie musi zostać powiększone o 60%.

Przykład:
Zarabiając 640 euro miesięcznie i pracując 25 godzin tygodniowo, za zwykły dzień pracy pracownikowi należy się 5,63 euro za godzinę.
Powiększając tę sumę o 60%, czyli: 5,63 (wynagrodzenie za godzinę) x 1,60 (czyli powiększone o 60%) powinien on otrzymać 9,01 euro za każdą przepracowana godzinę w niedziele i dni świąteczne.

opr. Anna Malczewska