Wyszłam za Włocha i mam problemy z zalegalizowaniem pobytu - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

Ekspert odpowiada

Witam,

Dwa lata temu wyszłam za mąż za Włocha. Poznaliśmy się w Polsce i do Włoch sprowadziliśmy się pod koniec ubiegłego roku. Kilkakrotnie byłam już w urzędzie stanu cywilnego (anagrafe) w okręgowym municipio, aby zrobić tzw. iscrizione anagrafica.

Odesłali mnie z kwitkiem już 3 razy, wymagając co rusz to nowych dokumentów.

Najpierw powiedziano mi, że muszę udokumentować moje dochody, a raczej wykazać, że mam odpowiednią liczbę pieniędzy, żeby utrzymać się we Włoszech. Ponieważ jestem na etapie szukania pracy powiedziałam, że utrzymuje mnie mąż.
Kazano zatem mojemu mężowi, aby wykazał, że ma stałą pracę i dość dochodów, żeby utrzymać nas dwoje.

Wydaje nam się to jakimś absurdem.

Co w rzeczywistości mówią przepisy? Czy możecie mi podać namiary na konkretną ustawę?

Agata z Rzymu

Szanowna Pani,
nie ma jednej konkretnej ustawy, ale proszę zwrócić uwagę na kilka rozporządzeń, na mocy których nikt nie może odmówić Pani iscrizione anagrafica.
D.lgs. n. 30 z 2007 roku, art. 10 mówi, że obywatel kraju NIE NALĘŻĄCEGO do UE, pozostający w związku małżeńskim z obywatelem Włoch ma prawo do legalnego pobytu na ternie Republiki Włoskiej bez względu na sytuację finansową małżonków.

Tym bardziej od obywatela UE (cittadino comuniatrio) nie można wymagać, aby musiał udokumentować dochody, swoje lub małżonka. Ma on PRAWO do legalnego pobytu we Włoszech z samego faktu, że poślubił obywatela Włoch.

Wymogi, które pani stawiają są interpretacją przepisów niezgodną z Konstytucją, a konkretnie z art. 3.

Poza tym nikt nie może odmówić Pani iscrizione anagrafica, ponieważ art. 19 ustawy imigracyjnej (testo unico in materia di immigrazione, d.lgs. 286 z 1998) mówi, że każdy małżonek obywatela Włoch ma prawo do legalnego pobytu we Włoszech.

Poza tym włoska konstytucja zakazuje „rozbijania” rodziny. (diritto all'unita' familiare).

Redakcja
Naszego Świata (dw)