Codice Fiscale – Numer Identyfikacji Podatkowej - Nasz Swiat
22
Wt, czerwiec

Poradniki

Jeżeli zdecydujemy się na osiedlenie w słonecznej Italii, mamy obowiązek wyrobienia szeregu wymaganych dokumentów, pozwalających na przebywanie na terenie Włoch. Do tej grupy należy także Codice Fiscale.

Codice Fiscale jest odpowiednikiem polskiego NIPu i składa sie z 16 cyfr i liter. Pierwsze 15 zawiera informacje dotyczące imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, a 16 znak, to litera kontrolująca, wybrana na zasadzie algorytmu z pierwszych 15 znaków.
Włoski Numer Identyfikacji Podatkowej wyrabia się w jednym z biur Urzędu Skarbowego (Agenzia delle Entrate), wypełniając odpowiedni formularz. Procedura jest bezpłatna, a numer zostaje nadany automatycznie i od ręki. Po dokonaniu tych formalności, na początku wydawany jest papierowy numer, następnie pocztą zostanie przesłana nam plastikowa kartę z naszym indywidualnym codice fiscale. Do uzyskania numeru potrzebny jest jedynie ważny dowód osobisty.

Przyznanie numeru Codice fiscale może także nastąpić w Urzędzie Miasta (Il Comune) w przypadku niemowląt. Rodzice powinni zgłosić się (w ciągu 60 dni) z aktem urodzenia w celu uzyskania codice fiscale dla dziecka.
Codice Fiscale niezbędne jest do zarejestrowania się we włoskiej, Publicznej Służbie Zdrowia, podjęcia pracy jako pracownik najemny. Bez niego nie będziemy w stanie zawrzeć żadnej umowy, założyć konta bankowego czy własnej działalności gospodarczej.

Jest to zatem jedna z podstawowych formalności, jakiej należy dokonać po przyjeździe.

Anna Malczewska

Artykuł nie jest poradą prawną i został napisany w celach wyłącznie informacyjnych