Jak otrzymać becikowe we Włoszech - Nasz Swiat
09
N, maj

Poradniki

Komu przysługuje bonus bebè we Włoszech?


Bonus bebè, czyli becikowe, jest stosunkowo nowym świadczeniem socjalnym we Włoszech, gdyż wprowadzono je w tym roku.

Komu przysługuje bonus bebè?

Becikowe przysługuje rodzicom, których roczny dochód nie przekracza określonej kwoty i których dzieci przyszły na świat lub zostały adoptowane w 2015 roku.

Rodzinom, których roczny dochód według wskaźnika Isee nie przekracza 25 tysięcy euro przysługuje bonus bebè w wysokości 80 euro, wypłacany co miesiąc przez pierwsze 3 lata życia dziecka.

Bonus bebè w wysokości 160 euro na miesiąc przez 3 lata przysługuje natomiast tym rodzicom, których roczny dochód według Isee nie przekracza 7 tysięcy euro.

 Bonus bebè przysługuje również imigrantom legalnie przebywającym we Włoszech. Fot. shutterstock.com

Czy imigranci też mają prawo do otrzymania tego świadczenia?

Becikowe przysługuje nie tylko obywatelom włoskim, ale również obywatelom Unii Europejskiej, którzy mają uregulowaną kwestię pobytową w Italii.


Obywatele krajów spoza Wspólnoty Europejskiej mogą otrzymać bonus bebè, o ile posiadają długoterminowe zezwolenie na pobyt (carta di soggiorno) lub są azylantami politycznymi.


W jaki sposób można złożyć wniosek o becikowe?

- poprzez patronato, w którym jednocześnie można uzyskać Isee,

- poprzez Contact Center Inps (dzwoniąc na numer telefonu: 803164 z telefonu stacjonarnego lub na numer 06164164 w przypadku połączenia z telefonu komórkowego),

- poprzez stronę internetową www.inps.it. W przypadku składania wniosku przez Internet niezbędnym jest otrzymanie hasła dostępu do portalu. Oto ścieżka dostępu prowadząca do nadania PINu i formularzy o becikowe: www.inps.it > Servizi per il cittadino -> Autenticazione con PIN > Invio domande di prestazioni a sostegno del reddito> Assegno di natalità – Bonus bebè.Kiedy należy złożyć wniosek?

Zgodnie z ustawą wniosek o bonus bebè należy złożyć w ciągu 90 dni od daty urodzin dziecka lub jego adopcji.

 

Jaki okres czasu obejmuje świadczenie?

Rodzice, którzy złożą wniosek w terminie przewidzianym w rządowym rozporządzeniu otrzymają becikowe przez pierwsze 3 lata dziecka.

Jeśli nasz maluch przyszedł na świat np. w maju, a podanie od świadczenie złożymy w lipcu otrzymamy świadczenie za wszystkie miesiące, licząc od daty narodzin dziecka.

Osoby, którzy zgłoszą się po wypłatę świadczenia z opóźnieniem nie otrzymają zasiłku w całości, a tylko za miesiące następujące po dacie złożenia wniosku.

Szczegółowe informacje na temat sposobu składania wniosku o becikowe i wypłaty świadczenia znajdują się w tym okólniku INPSu (włoskiego zakładu ubezpieczeń społecznych)

Źródło: Stranieriinitalia.it

***

Uwaga! Wszystkie materiały zamieszczane w serwisie www.naszswiat.netl mają charakter informacyjny. Zespół redakcyjny portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.