Jak przekonać szefa, że należy nam się podwyżka? - Nasz Swiat
24
Cz, czerwiec

Poradniki

O najbardziej skutecznych argumentach w negocjacjach z szefem…

W dobie trwającego od kilku lat, z różnym nasileniem, kryzysu gospodarczego bardzo niewielu pracodawców oferuje swoim pracownikom podwyżkę z własnej woli, bez uprzedniej próby negocjacji pensji ze strony pracownika. Kwestie związane z podwyżką wynagrodzenia poruszane są głównie przez pracowników. To oni muszą pilnować i zabiegać o to, aby ich wynagrodzenie stopniowo, ale konsekwentnie wzrastało. Na rynku nie ma szkoleń ani kursów poruszających temat tego, jak rozmawiać z szefem o wynagrodzeniu, praktycznie brak publikacji opisujących tego typu negocjacje. Nie ma niestety ustalonych technik ani standardów.

W wielu miejscach pracy funkcjonują pracownicy szczególnie uzdolnieni w kwestii negocjacji wynagrodzenia. Są w tym uparci i konsekwentni, w większości przypadków są to osoby bardzo pewne siebie, swoich umiejętności i świadome swojej wartości na rynku pracy. Fakt, że każda negocjacja podwyżki kończy się w przypadku takich osób sukcesem, może okazać się bardzo frustrujący dla pozostałych pracowników, którzy ciężko pracując, liczą na to, że szef sam to dostrzeże i ich doceni, zwiększając ich wynagrodzenie.

Ważne jest, aby pamiętać, że sytuacja, w której szef nie proponuje podwyżki wynagrodzenia niekoniecznie spowodowana jest tym, że nie docenia on pracy i wysiłków danego pracownika.  Prowadzenie własnej działalności wiąże się z  ciągłą kalkulacją kosztów, tego, co się opłaca, a co niekoniecznie. Przedsiębiorcy nie chcą więc płacić dużo w sytuacji, gdy mogą zapłacić mniej. Dotyczy to również systemu wynagrodzeń pracowników. Szef, w sytuacji, gdy pracownik nie porusza tematu wypłaty, wychodzi z założenia, że jest on usatysfakcjonowany jej wysokością. Stąd należy pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać podwyżkę, musimy się o nią postarać.

Zanim pracownik uda się na spotkanie z szefem, w celu przedstawienia mu swojego wniosku, powinien poświęcić chwilę na rozważenie tego, co konkretnie chce uzyskać i w jakiej formie przedstawi swoje żądanie. Kluczowym jest przygotowanie właściwych argumentów – im mocniejsze, tym większa szansa na powodzenie. Aby odnieść sukces w negocjacjach, należy skupić się na indywidualnych sukcesach zawodowych oraz na swojej wartości jako pracownika, a nie na powodach, dla których potrzebuje dodatkowych środków finansowych. Zastanawiając się, jakie argumenty przedstawić szefowi, należy rozważyć swoje zasługi, efektywność w pracy oraz to, czy pracownik prowadził jakieś nowe projekty, zlecone jak również zainicjowane przez niego, czy nie zwiększył się zakres jego obowiązków lub czy nie przysłużył się bezpośrednio do zwiększenia obrotu firmy. Każda z powyżej wymienionych kwestii jest jednocześnie dobrym powodem, aby się ubiegać o podwyżkę, jak również, aby ją przyznać.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)