Jak skutecznie zarządzać swoim czasem - Nasz Swiat
19
So, czerwiec

Poradniki

Jak skutecznie zarządzać swoim czasem i osiągnąć to, co chcemy, bez stresu, napięcia i niepotrzebnych nerwów?


Nie mam czasu, kiedy ja to wszystko zrobię... ile ja mam do roboty ...każdy z nas narzeka na brak czasu i jednocześnie stara się zrobić jak najwięcej w najkrótszym przełomie czasu. Szczególnie okres przed świąteczny może okazać się dla wielu z nas chaotyczny i stresujący. Jak więc skutecznie zarządzać swoim czasem i osiągnąć to, co chcesz bez stresu, napięcia i niepotrzebnych nerwów?

1. Pomyśl o przyszłości. Jak wyobrażasz sobie swoje życie, karierę lub biznes za 90 dni? Co chcesz osiągnąć w ciągu kolejnych 3,6 lub 12 miesięcy? Osoby, które odnoszą sukces w życiu myślą o własnej przyszłości. Wyobraź sobie, że jesteś osobą sukcesu i zastanów się, jakie są twoje osobiste lub zawodowe cele i zapisz je na kartce.

2. Oddziel pilne rzeczy od ważnych. Brian Tracy autor wielu książek z zakresu rozwoju osobistego i psychologii sukcesu dzieli zadania na pilne, czyli te, które mają być wykonane natychmiast oraz na ważne, czyli te, które przyczynią się do twojej długoterminowej wizji (np.: organizowanie, planowanie, ustalanie priorytetów). Jakie są twoje pilne zadania? Zacznij od nich i potem skoncentruj się na ważnych rzeczach.

3. Stwórz plan działania. Możesz planować zaraz przed snem lub rano przed rozpoczęciem pracy. Poświęć też raz w tygodniu kilka minut na przegląd twojego planu lub co 3 miesiące sprawdzić co udało ci się osiągnąć, co masz jeszcze zrobić, a może twój plan wymaga zmiany. Plan działania pomoże ci w podjęciu konkretnych kroków i korzystnie wpłynie na twoją motywację.

4. Zidentyfikuj przeszkody. Co może stanąć ci na drodze w realizacji twojego planu? Co może się nie udać? Co jest twoim zjadaczem czasu, może spędzasz zbyt dużo czasu na Facebooku lub oglądasz za dużo telewizji. Kiedy już zidentyfikujesz, co stoi ci na przeszkodzie, to wtedy zastanów się, co możesz zrobić, aby pokonać daną przeszkodę.

5. Najlepszym pytaniem w strategii zarządzenia czasem jest: Jak najlepiej mogę wykorzystać mój czas teraz? Zadaj sobie to pytanie i skup się na najbardziej wartościowych krokach, które pomogą Ci osiągnąć wyznaczony cel.

6. Przygotuj się na porażkę. Pamiętaj, że żaden plan nie jest idealny i większość z nich nie działa. Twoja umiejętność przyjmowania opinii, krytyki lub jakiejkolwiek informacji zwrotnej oraz korekta, zmiana planu pomoże ci w osiągnięciu sukcesu. Zastanów się, co działa i co nie działa?

7. Wynagrodź się. Za każdym razem, gdy osiągniesz swój cel lub podejmiesz kolejny krok w tym kierunku, pamiętaj, aby się wynagrodzić. Wzmocni to twoją motywację do dalszego działania.

Wszyscy mamy dużo obowiązków, dlatego ustalenie planu działania pomaga wprowadzać balans do naszego życia i pozwala efektywnie zarządzać naszym czasem. Jak ty radzisz sobie z brakiem czasu? Jakie są twoje sposoby na zarządzanie czasem?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz wyznaczyć swoje cele oraz opracować skuteczny plan ich realizacji, to zapraszam Cię serdecznie na moją stronę http://dmcoaching.eu/pl/, gdzie możesz ściągnąć Darmowe Ćwiczenia Coachingowe!

Dominika Miernik
Psycholog biznesu,  Coach rozwoju zawodowego i osobistego

Od kilku lat interesuję się rozwojem zawodowym i osobistym. Prowadzi sesje coachingowe dla klientów indywidualnych oraz organizacji. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z coachingiem kariery i coachingiem międzykulturowym. Jej pasją jest pomoc ludziom w odkrywaniu wymarzonej scieżki kariery oraz adaptacji w nowym kraju. Celem jest podniesienia jakości życia i satysfakcji z wykonywanego zawodu.