Noworoczne postanowienia zawodowe – czy to ma sens? - Nasz Swiat
20
N, czerwiec

Poradniki

Co zwiększa skuteczność postanowień noworocznych?

 

Wiele osób co roku tworzy listę postanowień. Czują taką potrzebę, robią to z przyzwyczajenia, a może presja otoczenia ich do tego zmusza? Motywacje są różne, zasadnicze pytanie brzmi: czy warto robić postanowienia na nowy rok?

Mniej niż 10 proc. społeczeństwa realizuje zamierzenia noworoczne. Dlaczego tak mało? Zwykle tworzymy listę tych postanowień jeszcze w okresie świąteczno-noworocznym, w euforii związanej z większą ilością wolnego czasu, spędzonego w miłej atmosferze. To sprzyja snuciu wielu marzeń i planów. Często lista postanowień jest po prostu bardzo długa, nieprecyzyjna, a  cele nie są jasno osadzone na osi czasu. Wiemy tylko, że mamy coś zrobić w przyszłym roku, więc dopóki on trwa, ciągle mamy czas na realizację swoich zamierzeń…

Co zwiększa skuteczność postanowień noworocznych?

Jeśli chcemy, aby nasze zamierzenia są sprawdziły, powinniśmy zadbać o stworzenie konkretnego planu. Warto zacząć od ograniczenia liczby postanowień. Im krótsza będzie lista, tym mamy większe szanse na zrealizowanie wszystkich jej punktów. Warto zadania umiejscowić w czasie, np. określić w którym miesiącu coś zaczniemy robić albo do kiedy konkretnie zrealizujemy nasz cel. Warto też zastanowić się nad samym sposobem określania swoich postanowień zawodowych. Jeśli naszym celem w nowym roku są wyższe zarobki, rozważmy, jakie działania mogą do tego doprowadzić. Warto umieścić je na liście postanowień, np. będę szukać dodatkowych zleceń - minimum dwóch w miesiącu. Zgłoszę się do realizacji projektu dodatkowego jeszcze w styczniu, zapiszę się na kurs językowy, żeby podnieść swoje kompetencje i mieć szersze perspektywy zawodowe na rynku pracy – możliwości jest w  tym wypadku wiele. Jeśli dodatkowo chcemy np. zadbać o swój wygląd fizyczny, bo on też może mieć znaczenie w miejscu pracy, zamiast pisać, że „chcę schudnąć 10 kg”, lepiej napisać: „uprawianie sportu minimum dwa razy w tygodniu przez godzinę”. Konkretne cele cząstkowe będą łatwiejsze do realizacji niż cele ogólne i nieokreślone czasowo. Powiedzmy bliskim znajomym o swoich planach. Jeśli będą o nich wiedzieć, będą też nas pytać o realizację tych zamierzeń, co zwiększy skuteczność naszych działań i wzmocni motywację. Znajdźmy sprzymierzeńców! Można chociażby zapisać się do grupy na portalu społecznościowym czy stworzyć profil dla osób, które też zamierzają zacząć biegać regularnie w nowym roku.

Czy warto robić postanowienia na nowy rok?

Przed zrobieniem listy postanowień, warto  zastanowić się, czy to w ogóle ma sens? Wszystko zależy od nas samych i każdy powinien odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie. Pewne jest jedno – zawsze warto mieć plany i cele do osiągnięcia. One bowiem motywują do działania, sprawiają, że wiemy, w jakim kierunku chcemy podążać, a tym samym ułatwiają podejmowanie decyzji. Jeśli w sposób przemyślany zrobimy listę postanowień, które będziemy w stanie zrealizować, z pewnością poprawi się jakość naszego życia. Postanowienia robimy bowiem po to, żeby coś poprawić, ulepszyć, a nasze życie uczynić bardziej komfortowym. One też świadczą o tym, jakimi osobami jesteśmy, na czym nam w życiu zależy. Tworzenie listy postanowień noworocznych można porównać do swoistego biznesplanu życiowego. Jeśli będziemy go mieli, będziemy wiedzieli dokąd zmierza nasze życie, a tym samym będziemy mieli na nie większy wpływ.
Biznesplan na życie

Każda firma, która powstaje, ma swój biznesplan. Dobrze jest, gdy konsekwentnie realizuje swoją strategię i wie, w jakim kierunku chce się rozwijać. Cykl życia firm jest coraz krótszy, żeby wiec przetrwać na rynku, nie wystarczy tylko „być”, trzeba też chcieć się rozwijać i wprowadzać innowacje. Podobnie jest z pracownikami. Teraz liczy się marka pracownika, na którą pracujemy sami, przez wszystkie działania, jakie prowadzimy, zarówno te, w  miejscu pracy, jak też poza nim. Warto więc podejmować działania dodatkowe, szkolić się, angażować się w wolontariat. To daje wymierne korzyści w życiu zawodowym.

Każdy czas jest dobry na postawienie sobie nowych celów zawodowych. Nowy rok, to jedna z popularniejszych dat. Jeśli jednak chcesz zmienić swoje życie zawodowe, możesz zacząć nawet od 27 stycznia. Data w tym wypadku ma znaczenie tylko takie, że im jest wcześniejsza, tym lepiej dla  rozwoju zawodowego i podniesienia komfortu życia w przyszłości.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)