Oto 10 prostych sposobów na zwiększenie motywacji - Nasz Swiat
09
N, maj

Poradniki

Proste wskazówki na to, jak i skąd czerpać motywację do działania.

 

Wakacje, piękna pogoda, urlop oraz powrót do pracy mogą wpłynąć na naszą motywację do działania. Niektórzy z nas mogą poczuć się pełni energii, a inni trochę rozleniwieni i niechętni do podejmowania jakichkolwiek kroków. Jeśli należysz do tej drugiej kategorii, nie martw się, nie jesteś sam. Każdy z nas czasami czuje brak motywacji i odwleka wszystko z dnia na dzień.

Jak odzyskać utraconą energię oraz zwiększyć własną motywację? Poniżej 10 prostych wskazówek na to, jak i skąd czerpać motywację do działania.

 1. Stwórz tablicę marzeń. Jest to skuteczny i wypróbowany sposób, przy którym możesz mieć też dużo zabawy. Po prostu znajdź kilka zdjęć, obrazków, które reprezentują twoje cele, wyzwania, marzenia i przyklej je na kartkę papieru. Oczywiści możesz stworzyć też wirtualną tablicę marzeń na twoim komputerze.

 

2. Podejmuj małe kroki. Codziennie zrób coś, co pomału pomoże ci osiągnąć twój cel. Mogą to być proste rzeczy jak np. "zadzwonić do...". Pamiętaj, aby udokumentować swoje kroki i działania, ponieważ tak możesz mierzyć swój progres, podsumować to, co zostało zrobione, zastanowić się nad tym, co jest jeszcze do zrobienia oraz cieszyć się nawet z małego sukcesu.

 

3. Buduj pozytywne myśli przez afirmacje, czyli powtarzaj pozytywne zdania na temat tego, co chcesz osiągnąć. Afirmacje są to krótkie stwierdzenia w czasie teraźniejszym, w pierwszej osobie, które wzmacniają motywacje i pozytywne myślenie, np. Świetnie radzę sobie z moimi wszystkimi wyzwaniami lub Doceniam swoją pracę.

 

4. Słuchaj muzyki, która motywuje cię do działania. Może to być muzyka, którą po prostu lubisz.

 

5. Zmiana fizjologii. Jeśli długo pracujesz nad jakimkolwiek projektem, uczysz się lub przez pewien czas wykonujesz to samo zadanie, to twoja motywacja lub energia może na tym ucierpieć. Wypróbowanym i prostym sposobem jest oderwanie się od danej czynności np. pójście na krótki spacer, 5 minutowa przerwa lub zrobienie czegoś innego.

 

6. Sporządź listę wdzięczności. Zastanów się, za co jesteś do tej pory wdzięczny, co masz, co osiągnąłeś i przygotuj listę wdzięczności. Pomoże ci to spojrzeć na wszystko z innej, pozytywnej perspektywy.

 

7. Czytaj historie, biografie osób, które osiągnęły sukces lub zrealizowały to, co ty chcesz.

8. Otaczaj się osobami, które mogą cię wesprzeć. Czasami nasi najbliżsi mogą nie rozumieć naszych decyzji lub działań, jednak nie dlatego, że nas nie kochają, ale po prostu chcą nas chronić.

 

9. Wstąp, dołącz do grup osób, które pracują nad tym samym lub podobnym celem. Możesz też stworzyć własną grupę.

 

10. Pamiętaj, żeby się wynagrodzić za podjęte kroki i nawet drobne sukcesy.

 

Teraz wybierz trzy sposoby z powyższej listy i zacznij działać! 

Każdy z nas jest inny i każdy jest motywowany do działania przez inne faktory w życiu osobistym czy zawodowym. Kiedy jesteśmy umotywowani, jesteśmy pełni energii, podekscytowani i nie możemy się doczekać, aby zabrać się do pracy. Ważne jest też to czy cel, jaki sobie wystawiliśmy, jest naszym celem, czy należy do innych oraz czy jest zgodny z naszymi wartościami.

 

Właściwy poziom motywacji pozwoli ci nie tylko skutecznie dojść do celu, jak również stać się osobą pewniejszą w trakcie życiowych wyborów lub podejmowaniu różnych decyzji.

 

Dominika Miernik

Psycholog biznesu, Coach rozwoju zawodowego i osobistego

Zapraszam serdecznie na moją stronę http://dmcoaching.eu/pl/, gdzie możesz ściągnąć Darmowe Ćwiczenia Coachingowe!

Od kilku lat interesuję się rozwojem zawodowym i osobistym. Prowadzi sesje coachingowe dla klientów indywidualnych oraz organizacji. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z coachingiem kariery i coachingiem międzykulturowym. Jej pasją jest pomoc ludziom w odkrywaniu wymarzonej scieżki kariery oraz adaptacji w nowym kraju. Celem jest podniesienia jakości życia i satysfakcji z wykonywanego zawodu.