Polski dowód osobisty przez Internet - Nasz Swiat
09
N, maj

Poradniki

Wyjaśniamy jak złożyć przez Internet wniosek o polski dowód osobisty.

Dobre wieści dla Polaków za granicą: nie trzeba specjalnie jeździć do Polski dwukrotnie, wpierw by złożyć wniosek o dowód osobisty , a później po jego odbiór. Za pośrednictwem strony internetowej http://epuap.gov.pl  można składać wniosek o wydanie dowodu osobistego.

Jest to pomocne zwłaszcza dla Polaków mieszkających za granicą, którzy nie muszą specjalnie przylatywać do kraju, by załatwić wymagane dotąd formalności.

Aby móc skorzystać z tej możliwości będziemy musieli być posiadaczami specjalnego konta, tzw. Profil Zaufany. Każdy z nas może samodzielnie założyć je w internecie, ale trzeba jednorazowo osobiście potwierdzić wprowadzone tam dane. Można to zrobić w ponad 1100 punktach na terenie całego kraju: urzędach skarbowych, urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, niektórych placówkach Poczty Polskiej i urzędach miast. A poza Polską - na terenie ambasad i konsulatów.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można wysłać w całości za pośrednictwem strony http://epuap.gov.pl/, a zamiast podpisu na papierze wystarczy zatwierdzić wybór Profilem Zaufanym. Z kolei na portalu obywatel.gov.pl można sprawdzać postęp prac i odebrać dokument w wybranym urzędzie.

Jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego przez internet?

1. Załóż konto w systemie ePUAP
Po założeniu profilu w systemie ePUAP stwórz Profil Zaufany. Udaj się do punktu potwierdzającego, by zatwierdzić wszystkie dane. Można to zrobić w urzędach skarbowych i wojewódzkich, niektórych urzędach miast, oddziałach ZUS i w wybranych placówkach Poczty Polskiej. A poza Polską - na terenie ambasad i konsulatów.

2. Wypełnij wniosek
Wypełnij wniosek o wydanie dowodu osobistego w postaci elektronicznej.

3. Dołącz zdjęcie
Dołącz plik zawierający aktualną fotografię oraz, w razie potrzeby, dodatkowe dokumenty. Jeśli to wymagane, także orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.

4. Złóż elektroniczny podpis
Podpisz wniosek podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym w ePUAP.

5. Wyślij wniosek
Wypełniony i podpisany wniosek wyślij przez ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą dowolnej gminy.

6. Odbierz potwierdzenie
Odbierz potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego wraz z numerem wniosku, który umożliwi sprawdzenie na stronie obywatel.gov.pl, czy dowód jest już gotowy do odebrania.

7. Odbierz dowód
Gdy dokument będzie już gotowy odbierz go w urzędzie, w którym złożyłeś wniosek. Pamiętaj, że musisz zrobić to osobiście. Jeśli posiadasz dotychczasowy dowód osobisty - zabierz go ze sobą do urzędu.                         

(mam)