Porady psychologiczne: Czy masz odwagę być sobą? - Nasz Swiat
20
N, czerwiec

Poradniki

Brak poczucia własnej wartości wynika z braku samoakceptacji. To zupełnie tak, jak byśmy obawiali się własnego świata, rozwinięcia skrzydeł.

 

Pewność siebie to stan umysłu, który wynika z poczucia własnej wartości, wyjątkowości, akceptacji i wiary w moc sprawczą. PRZECIEŻ NIE MA NA ŚWIECIE DRUGIEJ TAKIEJ OSOBY JAK TY!

Brak pewności siebie powoduje, że stoimy na uboczu życia. Wolimy pozostać w bezpiecznej strefie komfortu. To dlatego nie podejmujemy ryzyka, nie inicjujemy kontaktu z ludźmi, nie walczymy o swoje prawa i nie umiemy odmawiać bez poczucia winy. Nieśmiałość, która jest przejawem braku pewności siebie, powoduje, że pod nosem mogą nam przechodzić ciekawe propozycje zawodowe czy nowe znajomości.

Brak poczucia własnej wartości wynika z braku samoakceptacji. To zupełnie tak, jak byśmy obawiali się własnego świata, rozwinięcia skrzydeł. Tymczasem to właśnie korzystanie w pełni ze swojego potencjału jest sednem rozwoju.

Chcesz obudzić pewność siebie i działać mimo lęku? Chcesz rozłożyć skrzydła i unieść się wysoko? Oto kilka propozycji.

TEST
Czy jesteś pewna siebie?


1.  Osiągasz cele z łatwością?
2.  Znasz swoje mocne strony i pokazujesz je światu?
3.  Bez problemu odmawiasz, jeśli nie możesz lub nie masz ochoty czegoś zrobić?
4.  Zazwyczaj to Ty inicjujesz rozmowę?
5.  Masz poczucie, że każdą sprawę możesz załatwić?
6.  Udało Ci się zrealizować kilka marzeń?
7.  Z łatwością podejmujesz decyzje i bierzesz za nie odpowiedzialność?
8.   Dobrze czujesz się na stanowisku osoby zarządzającej zespołem ludzi?
9.  Znajomi pytają Cię często, jak coś załatwić?
10. Podczas rozmowy patrzysz w oczy rozmówcy?
11. Twój uścisk dłoni jest zdecydowany?
12.  Podczas chodzenia nie garbisz się, twoje plecy są proste?
13.  Twój przekaz słowny jest konkretny i zrozumiały przez odbiorców?
14.  Uważasz się za osobę atrakcyjną ?
 15.  Lubisz swoje ciało, a więc nie masz kompleksów z nim związanych?
16.  Lubisz wyzwania i często je podejmujesz?
17. Potrafisz jasno zaznaczyć swoje granice w relacjach z ludźmi?

Większość odpowiedzi: na „tak” oznacza, że jesteś osobą, która osiąga swoje cele. Jeśli zgadzasz się tylko z kilkoma powyższymi stwierdzeniami – wzmocnij przebojowość i uwierz w swój potencjał, który tylko czeka na przebudzenie. Pomogą ci w tym następujące ćwiczenia:

1.Moc wyobraźni
Wyobraź sobie taką wersje siebie, która pewnie się porusza, podejmuje inicjatywę, załatwia nawet najtrudniejsze sprawy, jest zadowolona z siebie, wygląda atrakcyjnie i traktuje się z szacunkiem. Spróbuj poczuć w sobie tę moc, odwagę i pewność. Oddychaj świadomie. Pomyśl, co mogłoby się zmienić w twojej pracy, związku, relacjach z ludźmi, gdybyś była bardziej przebojowa. Jeszcze dziś lub najpóźniej jutro zrób jedną z rzeczy, które odkładasz od tygodni. To nie tylko pozwoli ci poczuć ulgę, ale też zmotywuje cię do podjęcia innych ważnych działań.


2.Twoja atrakcyjność
Jeśli nie akceptujesz swojego wyglądu i wciąż na coś narzekasz, wysyłasz do świata sygnał „Nie jestem atrakcyjna”. Co ciekawe, im bardziej jesteśmy krytyczni wobec swojego wyglądu, tym częściej nosimy rzeczy, w których nie jest nam do twarzy, co potwierdzi nam tylko naszą samoocenę.
Po pierwsze: uznaj, że krytyka wobec samego siebie nie ma sensu, i uwierz, że jesteś wyjątkowa/y. Wiem, to trudne, ale na początku po prostu powiedz to sobie na głos.
Po drugie: ubrania i dodatki powinny podkreślać twoją osobowość. Zamiast krytykować siebie, skrytykuj swoje ubrania. Poznaj swój typ urody(jesteś jesienią, zimą, wiosną, latem?) oraz sylwetki
(jabłko, gruszka, wazon itd.), ale przede wszystkim ubieraj się w to, w czym czujesz się sobą.

3. Kreatywny eksperyment
Kogo uważasz za odważnego i pełnego charyzmy? Wybierz jedną kobietę i jednego mężczyznę. Przypomnij sobie, jak wyglądają, jak się poruszają, w jaki sposób mówią. A teraz wciel się na chwilę w jedną z tych osób. Przejdź się po pokoju tak, jakbyś nią była. Jak to jest być w jej skórze? Po kilku minutach powiedz w myślach: „Teraz wracam do siebie“. Następnie wciel się w drugą z wybranych osób. Jak się czujesz?. Po kilku minutach powiedz w myślach: „Teraz wracam do siebie”. A teraz zapytaj siebie: „W czym ta osoba może mnie zainspirować? Jakie jej zachowanie chciałabym przetestować?”.

4. Zastosuj pozycję mocy
Badania naukowe wykazały, że postawa ciała oraz mimika wpływają na emocje i samopoczucie. Okazało się, jeśli staniemy na przynajmniej dwie minuty w „pozycji mocy”, czyli z prostym kręgosłupem, trzymając ręce na biodrach, we krwi zwiększy się poziom testosteronu, a obniży poziom hormonu stresu - kortyzolu. W praktyce łatwiej będzie nam zaznaczyć swoje granice, wyrazić zdanie i odmawiać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

5. Mów wolniej niż zwykle
Jeśli chcesz zwiększyć pewność siebie, spróbuj mówić trochę wolniej i wyraźniej niż zazwyczaj. Osoba niepewna mówi często za szybko, ponieważ obawia się, że może zabrać komuś zbyt dużo czasu, i tak naprawdę to boi się, być zrozumiana , bo przecież kieruje nią przekonanie, że nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Daj sobie prawo do tego, by być w pełni wysłuchaną. A jeśli ci ktoś przerwie, powiedz, że chciałabyś dokończyć zdanie.

6.Pogłębiaj swoją wiedzę
Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie np. w pracy z nowym tematem, staraj się pogłębić swoją wiedzę, której ten temat dotyczy.

7. Poruszaj ciałem
Chcesz poczuć się pewniej i zwiększyć swój poziom energii przed ważnym spotkaniem.
Oto proste ćwiczenie: szybko pocieraj dłonią o drugą dłoń, wypowiadając w myślach lub na głos jakieś pozytywne zdanie, np.: „Budzę moją pewność siebie“.

8. Podejmuj inicjatywę
Nie czekaj na aktywność ze strony bliskiej ci osoby, przyjaciela czy pracodawcy. Zabierz głos, zaproponuj coś, zainicjuj zmianę. Nie uzależniaj swojej dobrej samooceny od tego, czy ktoś się z tobą zgodzi, czy nie.

9.Trudność a wezwania
Zamiast mówić: „To jest dla mnie bardzo trudne”, możesz powiedzieć: „To dla mnie wyzwanie”. Czujesz w umyśle i w ciele tę różnicę? Wyzwanie wyzwala energię do działania, a trudność ją blokuje.

10. Pewność siebie w działaniu
Zapisz, jaki będzie twój pierwszy pewny krok w różnych sferach życia:
Pracy…
Relacji z samym sobą…
Rodzinie….
Związku…
Przyjaźni…
Pasji…

11. Przywoływanie mocy
Czasami w wyniku trudnych sytuacji tracimy część wewnętrznej mocy. Aby ją odzyskać, poczuj się przez chwilę jak szamanka, która będzie przywoływała do swojego ciała odszczepione fragmenty własnej siły i sprawczości:
- pomyśl o okolicznościach, w których mogłaś stracić część swojej mocy (rozstanie, zwolnienie z pracy. itp.)
- zaakceptuj to, co się stało, inaczej częścią swojej energii życiowej nadal będziesz karmić przeszłość. A przecież żyjesz tu i teraz.
 - wybacz w myślach temu, kogo uważasz za kata, czyli oprawcę w tej sytuacji
 - teraz wyobraź sobie, że twoja moc pod postacią biało złotego światła wraca do ciała. Odczuwasz tę świetlistą kulę szczególnie w obszarze splotu słonecznego. Oddychaj głębiej i bądź świadoma wszystkich odczuć.
               
Prawa Jaguara
W mitologii Indian Jaguar symbolizuje odwagę, pewność siebie, wewnętrzną moc i realizację celów. Oto niektóre z praw, jakie reprezentuje:
– Pewność siebie to stan umysłu.
– Bądź cierpliwy, nie spiesz się, działaj w odpowiednim momencie
– Patrz głębiej, staraj się zobaczyć sedno sytuacji.
– Szanuj przeszłość i żyj tu i teraz.
– Jest czas polowania i czas odpoczynku.
– Odwagą jest życie z otwartym, nieopancerzonym sercem.
– Twoja moc to ogień, który możesz rozniecić dla dobra swojego i innych.
– Bądź łagodna dla siebie.
– Działaj zawsze uczciwie.
– Ciesz się ze swojego towarzystwa, bądź dla siebie przyjaciółką.

Dorota Szeptuch-Gontarz
Tel.: 327 082 1265
www.dorotapsycholog.it