Prawo jazdy we Włoszech - Nasz Swiat
13
Cz, maj

Poradniki

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej  we wszystkich krajach Wspólnoty obowiązuje zasada wzajemnego uznawania prawa jazdy uzyskanego w każdym kraju członkowskim.

Zatem jeśli posiadasz aktualne, polskie prawo jazdy możesz bez przeszkód prowadzić samochód we Włoszech.

Jak zrobić prawo jazdy we Włoszech
Jeśli nie masz prawa jazdy, ale mieszkasz legalnie we Włoszech i posiadasz zameldowanie  (residenza) oraz włoski dowód osobisty (carta d’identità) możesz zapisać się na kurs prawa jazdy (autoscuola).

Ceny kursów teoretycznych  na prawo jazdy B wahają się obecnie w granicach 390—600 euro w zależności od regionu (w tę cenę wliczone  jest zazwyczaj wpisowe,  opłata za wizytę lekarską, egzamin z teorii i za wydanie foglio rosa).

Koszt egzaminu praktycznego wynosi ok. 60 euro,

Do tego należy doliczyć jazdę (o liczbie godzin decydujemy sami). Obecnie, w zależności od regionu godzina jazdy z instruktorem kosztuje od 30-40 euro.

Na początku kursu szkoła wydaje foglio rosa (dosłownie: różowy papier), tj dokument  uprawniający do jazdy samochodem, niekoniecznie z instruktorem, ale w towarzystwie  osoby posiadającej prawo jazdy od co najmniej 10 lat.
To oznacza, że możemy szkolić się w jeździe pod okiem kogoś z rodziny lub znajomego.

Foglio rosa ma ważność 6 miesięcy i w tym czasie należy zaliczyć egzaminy. Jeśli w ciągu 6 miesięcy nie uda się zdać egzaminu, należy odnowić ten dokument (obecnie cena wynosi 180 euro).

Koszt podręcznika z quizami przygotowujący do egzaminu z teorii wynosi obecnie ok. 24 euro.

oprac. Danuta Wojtaszczyk