Rafał Sonik zwycięzcą rajdu Dakar 2015 - Nasz Swiat
02
So, lipiec

Sport

Rajd Dakar zakończył się sukcesem dla Polaka. I miejsce w kategorii quadów zdobył Rafał Sonik. To wielki triumf dla zwycięzcy, który pokonał trasę trzynastu etapów rajdu.

Rafał Sonik / foto: wikimedia.orgDakar 2015

Rajd Dakar jest niezmiernie trudnym wyścigiem, o czym doskonale wiedzą jego uczestnicy. Zmaganie się z niełatwymi trasami, warunkami atmosferycznymi i przeciwnościami losu to tylko kilka z przeszkód podczas pokonywania maratonu przez kierowców samochodów, ciężarówek, motocykli i quadów.
37. edycja Rajdu Dakar 2015 rozpoczęła się 4 stycznia w Buenos Aires i zakończyła 17 stycznia także w stolicy Argentyny.
Trasa biegła przez tereny pustynne, górzyste oraz wybrzeża Pacyfiku i Atlantyku poprzez Argentynę, Chile oraz Boliwię.
13 etapów przygotowanych przez organizatorów rajdu okazało się sukcesem dla uczestników, którzy dotarli na jego metę 216 pojazdami.
Wyścig ten jednak nie przebiegł według planów, ponieważ ze względu na złe warunki atmosferyczne zdecydowano o skróceniu odcinka specjalnego. Ulewne deszcze utrudniały jazdę i zagrażały bezpieczeństwu kierowców.

Zwycięzcą Rafał Sonik

We wcześniejszych latach Rafał Sonik startował i stawał na podium rajdu kilkakrotnie. W tym roku Polak okazał się mistrzem wyścigu w klasyfikacji quadów. Trzykrotnie zdobył Puchar Świata FIM oraz pięć razy został zwycięzcą Polski w rajdach enduro w klasie 2K.
„Dakar to dla mnie życie, które przeżywa się w dwa tygodnie. Po wielkich przygotowaniach zaczyna się od wielkich nadziei, później przychodzą kłopoty, złe i dobre decyzje, radości, smutki, czasem rozczarowania i zawsze ponownie nadzieja” – powiedział Rafał Sonik.
Mimo kłopotów ze swoim quadem podczas przedostatniego, 12 etapu rajdu, Sonik zajmował 4 miejsce. Wierzył od początku w swoją wygraną oraz pełen nadziei zrealizował założony cel i tym samym spełnił swoje marzenie.
„Pracowałem na ten sukces siedem lat i ani przez chwilę nie zwątpiłem, że może się nie udać. W zwycięstwo wierzył cały mój zespół, moja rodzina i przyjaciele. Dziękuję im, że wspierali mnie w tej długiej wspinaczce na szczyt. Dedykuję tę wygraną tym, którzy marzą o Dakarze, mają pasję i starają się ją ze wszystkich sił realizować. Również tym, którzy do mety nie dojechali…”– mówił zwycięzca Rajdu Dakar.

Gratulacje od prezydenta

Na podium Dakar 2015 stanął także Krzysztof Hołowczyc, który wraz z francuskim pilotem Xavierem Panserim zajął trzecią pozycję w kategorii samochodów.
W wyścigu wziął udział po raz dziesiąty. Obu zwycięzcom sukcesu pogratulował Bronisław Komorowski.
W listach, które napisał prezydent RP do Rafała Sonika i Krzysztofa Hołowczyca złożył serdeczne podziękowania za wytrwałość i osiągnięcia oraz wyraził dumę, iż są oni przykładem i wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń polskich sportowców.

Paulina Kusz (Twojaeuropa.pl)