Ze skoczni za kierownicę? - Nasz Swiat
21
So, maj

Sport

Czy Adam Małysz weźmie udział w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych?

W mediach coraz częściej pojawiają się zapewnienia o starcie Adama Małysza w Rajdzie Dakar. Najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski dostał już ponoć poważną ofertę od zespołu RMF Caroline Team. Zresztą mówi się o tym nie od dziś.

Oficjalne ogłoszenie startu jest spodziewane już w tym miesiącu. Według serwisu Sport.pl za Orłem z Wisły mają stać firmy Generali, Lotto, Red Bull i TVP. Wspomniany zespół na razie tego nie potwierdza, ale w drugiej połowie kwietnia ujawni tzw. „Secret Mana”, czyli potencjalny skład na Dakar Rally. Małysz udzielił niedawno wywiadu dla branżowego magazynu Red Bulla - „Red Bulletine”. Oprócz rozmowy o jego koronnej dyscyplinie, znalazł się także fragment odnoszący się do jego motosportowej pasji. Multimedalista olimpijski nie krył zainteresowania tematem, ale wyraził także duży respekt dla sportowców, zdając sobie sprawę z morderczych trudów takiej imprezy.

Małysza kusi jednak adrenalina związana z przekraczaniem kolejnych granic. Były skoczek nigdy nie krył się z tym, że rajdy samochodowe to jego druga, największa życiowa pasja. W jednym z wywiadów, udzielonym dla TVP Małysz powiedział, że musi się jeszcze poważnie zastanowić zanim podejmie ostateczną decyzję. Uważa on jednak, że ze swoją mocną psychiką jest w stanie podołać wyzwaniu, którym jest ten jeden z najtrudniejszych rajdów na świecie.

Dakar (dawniej Paryż-Dakar) to wyścig terenowy, rozgrywany w o wiele trudniejszych warunkach niż rajdy płaskie. Zawodnicy bowiem podróżują przez pustynię, a długość odcinków specjalnych sięga kilkuset kilometrów dziennie. Z tego powodu używa się pojazdów terenowych, znacznie wytrzymalszych od tych używanych w rajdach płaskich. Od początku rajdu zawodnicy ścigają się w dwóch klasach - samochody i motocykle. Od roku 1980 dołączyły do nich ciężarówki, a od 2009 - quady. (mm)