Anderground na stacji Tiburtina, czyli jak Włosi znają języki - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Kilka dni temu ma dworcu kolejowym Tiburtina w Rzymie zostały rozwieszone tablice z napisem “Anderground”, kierującymi na stację metra. O tym, że Włosi nie słyną ze znajomości obcych języków już od dawna wiadomo, ale niektórzy podróżni, zwłaszcza zagraniczni turyści, nie mogli uwierzyć własnym oczom.

Na tablicach, zamówionych przez dyrekcję kolei i wykonanych przez firmę zewnętrzną, obok włoskiego wyrazu „Metropolitana” widniał jego angielski odpowiednik z rażącym błędem.

Panele przygotowywano - jak ujawnił dziennik „Il Messaggero” - w dużym pośpiechu ponieważ kursowanie pociągów zostało przywrócone kilka dni wcześniej niż zakładano. Nikt nie skontrolował tablic informacyjnych. Przywiezione w ostatniej chwili na stację zostały umieszczone w jej najważniejszych punktach tak, by turyści łatwo mogli odnaleźć drogę prowadzącą do metra. Na razie ludzie na ich widok przystają zdumieni i kompletnie tracą orientację.

„Nie możemy zaprzeczyć; firma, której zleciliśmy wykonanie tablic, popełniła błąd” - wyjaśniła dyrekcja kolei i zapewniła, że już przygotowywane są nowe.

W chwili obecnej koleje włoskie ukrywają jak mogą błędy w pisowni. Na niektórych tablicach litera „A” została zaklejona taśmą, na innych przemalowano ją farbą na „U”.