„Światłość świata. Papież, Znaki Czasu” - Nasz Swiat
24
Pt, wrzesień

Włochy

To tytuł książki wywiadu-rzeka, jaki z Benedyktem XVI przeprowadził niemiecki dziennikarz Peter Seewald.

W wielu krajach stała się ona bestsellerem. W Niemczech jej wydawca Herder Varlag opublikował książkę w nakładzie 180 tys. egzemplarzy. W Włoszech książka wydana przez watykańską oficynę Libreria Editrice Vaticana do świąt Bożego Narodzenia ma osiągnąć nakład 200 tys. egzemplarzy. W Hiszpanii na początek wydano ją w 50. tys. a we Francji ok. 70 tys.
W Polsce książka ukaże się nakładem wydawnictwa Znak w połowie stycznia 2011 r.

Wywiad z Benedyktem XVI „Światłość świata” streszcza wątki teologiczne bliskie Papieżowi, który przecież teologię określa jako swą życiową charyzmę.

Z fragmentów książki wynika, że papież zgadza się na używanie prezerwatyw, ale tylko w konkretnych przypadkach.
- Użycie prezerwatyw jest dopuszczalne w konkretnych przypadkach, gdzie występuje zwiększone ryzyko zakażeniem wirusem HIV - powiedział papież. Zastrzegł jednak, że prezerwatywy nie są prawdziwym i moralnym rozwiązaniem. Mogą być one jednak pierwszym krokiem do innej, bardziej ludzkiej seksualności – doniósł pod koniec listopada „L'Osservatore Romano”.

- Benedykt XVI zdecydował się na krok, do którego już dawno dojrzało wielu teologów i wiele episkopatów. Jednak w Kościele coś takiego może być zatwierdzone wyłącznie przez najwyższą władzę. Przez papieża - skomentował włoski watykanista Luigi Accattoli.

Wprawdzie rzecznik Watykanu przekonywał, że Benedykt XVI niczego nie zmienił w dotychczasowej nauce Kościoła, ale w istocie papież przychylił się do jednego z teologicznych "stronnictw", które spierały się od dawna w Watykanie. Kard. Javier Lozano Barragan już w 2006 r. przedstawił bowiem papieżowi raport, który postulował dopuszczalność prezerwatyw jako mniejszego zła w walce o ocalenie życia zagrożonego AIDS (podobnie wypowiadało się publicznie jeszcze kilku innych kardynałów). Jednocześnie jednak wieloletni szef papieskiej Rady ds. Rodziny kard. Alfonso Trujillo do swej śmierci w 2008 r. powtarzał: "Nigdy. W żadnym wypadku! Nie wierzę w jej skuteczność".

Niemiecki pisarz rozmawiał z papieżem w lipcu br. w Castel Gandolfo. Przez sześć dni prowadził z Ojcem Świętym godzinne rozmowy, które złożyły się na książkę – czytamy na stronie ekai.pl.
Rozmowy z papieżem niemiecki dziennikarz określił jako „bardzo wzbogacające”. Podkreślił wielką radość z możliwości dyskusji z tak „wielkim mistrzem duchowym”. Zdaniem Seewalda, sposób myślenia Benedykta XVI wyznaczają dwa bieguny: wiara i rozum, a to szczególnie zachęca do dyskusji.
Autentyczność żywej i osobistej rozmowy podkreśla też okładka książki, na której widnieje podpis Benedykta XVI. „Książka stanowi novum w historii Kościoła” – twierdzi wydawca z Fryburga Bryzgowijskiego, Manuel Herder. (mam)