We Włoszech wzrasta liczba firm założonych przez obcokrajowców - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Prasa włoska zwraca uwagę na nowe tendencje na rynku pracy w dobie kryzysu. Rekordowy wzrost bezrobocia  (9,7%), który dotyka w szczególności cudzoziemców osiedlonych tutaj na stałe lub czasowo, może stać się bodźcem do otworzenia własnego biznesu.

Najwięcej cudzoziemców zakłada własne firmy na północy i w środkowych Włoszech, rekord należy do prowincji Prato (Toscania).

Ponad połowa z nich widzi przyszłość optymistycznie, ma silną motywację i chętnie podejmuje ryzyko. W sondażach deklarują, że bardziej obawiają się  konkurencji innych cudzoziemców, niż samych Włochów.

Według sondaży przeprowadzonych przez CNA (Confederazione Nazionale dell'Artigianato) w 2011 r. prawie jedna piąta tutejszych przedsiębiorców urodzonych poza granicami Włoch to kobiety, głównie z Nigerii, Ukrainy, Chin, krajów ex-Jugosławii, ale również z Polski, Mołdawii, Brazylii, Peru i Ekwadoru.


Okazuje się, że tylko w 2011 roku  aż 412.555 cudzoziemców rozpoczęło własną działalność na włoskim rynku, tj. o 5,6% więcej niż w roku poprzednim.
Z powodu braku ofert zatrudnienia wzrostowa tendencja zakładania własnych przedsiębiorstw wśród obcokrajowców utrzymuje się już od 5 lat.

W 84,8% przypadków to małe, jednoosobowe firmy, a  15,2% to spółki.
Około 60% przedsiębiorstw jest prowadzonych przez młodych obcokrajowców, którzy założyli swoją działalność po 2001 roku.
Najwięcej takich firm powstaje w sektorze budowlanym, handlowym, naprawach, przemyśle wytwórczym i transporcie,  zatrudniając max. 5 osób. A tylko w 2,3% to większe spółki zatrudniające do 10 pracowników.

W większości przypadków firmy te zatrudniają innych cudzoziemców, szczególnie jeśli pochodzą z tego samego kontynentu: Afrykańczycy dają pracę Afrykańczykom, Amerykanie Amerykanom, a Europejczycy Europejczykom. Z wyjątkiem Azjatów, którzy wolą zatrudniać Europejczyków. (repubblica.it, 26/04/2012)

W skali lokalnej, jak podaje Camera di Commercio di Milano, tylko w Mediolanie funkcjonuje ponad 24 tysięcy firm prowadzonych przez obcokrajowców, które zatrudniają 36 tys. osób, (tylko 1 na 5 pracowników to obywatel Włoch). (affaritaliani.libero.it, 26/04/2012)

Dane statystyczne przeprowadzone przez włoskie banki potwierdzają te tendencje: 5% właścicieli kont bankowych we Włoszech to cudzoziemcy. 75% z nich wystąpiło o pożyczkę do banku, i tylko 1,3% uznano za podmioty niewypłacalne, w porównaniu aż 2,3% Włochów jest niewypłacalnych. (fondazioneleonemoressa.org, 3/10/2011)