Kandydaci z Włoch mieli większe poparcie wśród Polaków w kraju - Nasz Swiat
02
So, lipiec

Wybory parlamentarne 2011

Dwóch kandydatów w wyborach do Sejmu 2011, Agnieszka Janusz i Grzegorz Jerzy Kaczyński zdobyło więcej głosów w Polsce niż za granicą.

W Warszawie Agnieszka Janusz zdobyła poparcie u 126 wyborców. Najwięcej głosów oddano na jej kandydaturę na Mokotowie (22), Pradze Południe (15) oraz Ursynowie (14).

Za granicą kandydatka otrzymała w sumie 30 głosów: we Włoszech 16 głosów, w Wielkiej Brytanii 4 głosy, Szwecji 2, a w Belgii, Danii, Grecji, Hiszpanii, Łotwie, Niemczech, Norwegii i Panamie po jednym głosie.

 

Grzegorz Jerzy Kaczyński, wiceprezes Związku Polaków we Włoszech miał jeszcze większe poparcie wśród Polaków mieszkających w kraju, ale mniejsze za granicą. W Warszawie zdobył 173 głosy, za granicą 20.

Czytaj także: Niewielu Polaków we Włoszech głosowało na kandydatów do Sejmu RP z Włoch

Najwięcej zwolenników Grzegorza Kaczyńskiego było na Bemowie oraz Bielanach, gdzie oddano na niego po 19 głosów, Na Targówku otrzymał 18 głosów, a na Woli 13. Na Mokotowie, Pradze Południe, Ursynowie oraz w Wawrze kandydat z Włoch otrzymał po 11 głosów.

Za granicą wiceprezes ZPwW najwięcej głosów otrzymał we Włoszech: 6 głosów. W Austrii na kandydata oddano 3 głosy, w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Niemczech po 2 głosy, w Wielkiej Brytanii, Singapurze i Czechach po 1.

Wyniki na podstawie 85,82% protokołów obwodowych i pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej.

Anna Malczewska