PWPW: 1 stycznia 2018 r. nowe paszporty, rok później edowody - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Polska

Z początkiem 2017 roku do obiegu trafi banknot o nominale 500 zł, 1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy paszport, a rok później w rękach obywateli znajdą się edowody.

 

"Z początkiem 2017 roku do obiegu trafi banknot o nominale 500 zł, 1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy paszport, a rok później w rękach obywateli znajdą się edowody" - mówi Robert Malicki, członek zarządu PWPW S.A.

"Na pewno banknot pojawi się w wyznaczonym terminie. Będzie posiadał takie same zmodyfikowane zabezpieczenia, jak banknoty, które są w obiegu od 2014 roku" - powiedział Robert Malicki.

 

Emisja banknotu z wizerunkiem Jana III Sobieskiego planowana jest na luty 2017 roku.

 

Jak podkreślił członek zarządu PWPW S.A., przed firmą stoją obecnie dwa ważne zadania.

 

"1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Dokument będzie zawierał tzw. sztywną stronę, która posłuży podniesieniu bezpieczeństwa dokumentów" - poinformował.

Podkreślił, że do tej pory Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie miała informacji na temat tego, żeby komukolwiek udało się podrobić polskie dokumenty.

 

 

"Wraz z postępem technologicznym rozwija się działalność fałszerska, dlatego przyszedł czas, żeby zmienić sposób zabezpieczania polskich paszportów" - zaznaczył.

 

PWPW przygotowuje się również do wprowadzenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

 

"Gdy tylko koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, produkcja dokumentów, tak jak do tej pory zostanie powierzona PWPW" - poinformował wiceprezes firmy.

 

Dodał, że nie ma jeszcze szczegółów, co do porządku prac nad dowodami.

"Wszystko wskazuje na to, że 1 stycznia 2019 roku w rękach obywateli znajdą się dowody osobiste z warstwą elektroniczną, które bardzo szeroko umożliwią korzystanie z e-administracji" - powiedział Robert Malicki.

 

Nowy blankiet będzie zawierał warstwę elektroniczną, na wzór mikroprocesora umieszczonego w kartach płatniczych.

 

Dzięki stale prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym produkty PWPW charakteryzują się dużym potencjałem innowacyjności oraz możliwością ich dalszego unowocześniania.

 

Oferta firmy obejmuje między innymi banknoty, dokumenty identyfikacyjne, dokumenty komunikacyjne, znaczki pocztowe oraz banderole akcyzowe. PWPW jest również dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

Polska Agencja Prasowa