Teren bitwy na Monte Cassino wpisany do rejestru zabytków - Nasz Swiat
02
So, lipiec

Polska

Teren bitwy na Monte Cassino został wpisany przez włoskie ministerstwo kultury do rejestru zabytków.

 

Decyzję o wpisie podjęło włoskie ministerstwo kultury. Stało się to w piątek - poinformowała ambasada RP w Rzymie.

Polska placówka podkreśliła, że decyzja włoskiego ministerstwa została podjęta w rezultacie "dyskretnej pracy" prowadzonej przez nią od wielu miesięcy.

"Koniec inicjatyw niezgodnych z powagą miejsca" - skomentował na Twitterze decyzję włoskich władz ambasador w Rzymie Tomasz Orłowski.

W ten sposób nawiązał do wydarzeń z grudnia zeszłego roku, gdy na wzgórzu, w pobliżu polskich miejsc pamięci na Monte Cassino i w rejonie walk II Korpusu urządzono za zgodą opata tamtejszego opactwa benedyktynów "Wioskę świętego Mikołaja". Przeciwko tej inicjatywie zaprotestowało wiele środowisk, Polonia oraz polska ambasada w Rzymie, której interwencja doprowadziła ostatecznie do zamknięcia tego świątecznego jarmarku.

Ale wkrótce potem ujawniono szczegóły umowy miejscowego włoskiego przedsiębiorcy z opactwem-zarządcą terenu, zawartej na 15 najbliższych lat. Na obszarze o nazwie Albaneta, uważanym za szczególnie ważny dla wielu narodów ze względu na udział ich żołnierzy w walkach w 1944 roku, ma być produkowane i sprzedawane piwo. Ma też powstać gospodarstwo rolne o charakterze dydaktycznym, lokal gastronomiczny i mały pensjonat.

Także przeciwko temu pomysłowi zaprotestowała strona polska, podejmując starania, aby umowę tę unieważniono.

Bitwa o Monte Cassino to największa bitwa lądowa w Europie. Była najcięższą i najkrwawszą z walk aliantów stoczonych z Wehrmachtem na wszystkich frontach II wojny światowej.

Bitwa pod Monte Cassino przełamała dominację Niemców w środkowym regionie południowych Włoch i otworzyła aliantom drogę do Rzymu. Masyw Cassino, na którym stał klasztor, był kluczowym stanowiskiem na tzw. linii Gustawa. Był to najpotężniejszy system obronny, z jakim zetknęli się podczas II wojny światowej Brytyjczycy i Amerykanie.

Polacy zostali włączeni do walk w ostatniej części II fazy bitwy o masyw Cassino. W rozkazie do żołnierzy z 11 maja 1944 roku gen. Anders powiedział: "Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie, walczyć będą Francuzi, Włosi i dywizje hinduskie. Zadanie, które nam przypadło rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego."

Historycy porównują tę bitwę do rzezi pod Verdun i Ypres w czasie I wojny światowej oraz do najciężych walk II wojny na froncie wschodnim - do bitwy pod Stalingradem.

Straty aliantów w kampanii włoskiej wyniosły ponad 100 tys. zabitych. Na cmetarzu na wzgórzu pod klasztorem Monte Cassino spoczywa 923 polskich żołnierzy.

Źródło: PAP/IAR/iz

 Zdjęcie: Krzysztof Piotrowski - Motolotnią nad Monte Cassino

 ***

Polecamy: Przewodnik po terenach walk o Monte Cassino