Uroczystość przekazania odznaczeń ministra Tadeusza Romera - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Polska

Z inicjatywy MSZ,  w dn. 9 maja 2016 r., w gmachu głównym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z udziałem Ministra Witolda Waszczykowskiego, odbyła się uroczystość przekazania kolekcji orderów Tadeusza Romera, wybitnego dyplomaty II RP, ministra spraw zagranicznych w latach 1943-1944, a także – w okresie powojennym – aktywnego przedstawiciela kanadyjskiej Polonii.

 

Córka Tadeusza Romera, Teresa wraz z córkami  Anną i Jolantą Nitosławskimi  przekazały MSZ kolekcję orderów wraz z dokumentacją, które będą odtąd zdobić hol główny budynku w Alei Szucha. Minister Witold Waszczykowski odznaczył Teresę Romer honorową odznaką Bene Merito, podkreślając zasługi rodziny w kultywowaniu patriotyzmu i tradycji polskości poza granicami. Tadeusz Romer (1894-1978) był dyplomatą w okresie międzywojennym, ambasadorem w Japonii i ZSRR, w latach 1943-44 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Stanisława Mikołajczyka.

MSZ przygotowało również film dokumentalny o T. Romerze, oparty na bogatym materiale archiwalnym oraz wypowiedziach córki ministra. Film jest dostępny na stronie MSZ pod linkiem: http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/uroczystosc_przekazania_odznaczen_ministra_tadeusza_romera.

Jednocześnie w tym samym czasie odbyła się promocja książki „Niezwykłe misje... Tadeusz Romer, dyplomata RP w świecie dyktatur i wojen", autorstwa B. Szubtarskiej. Jest to pierwsza na rynku księgarskim biografia T. Romera, który z poświęceniem bronił interesów Polski i Polaków w trudnych czasach II wojny światowej.

Ze względu na piękną kartę, jaką rodzina Romerów zapisała zarówno w historii polskiej dyplomacji, jak i polonijnej dbałości o patriotyczne tradycje i polskość  poza granicami, rozpowszechniamy informacje o postaci Tadeusza Romera, a także filmie i książce.  

Inforamcję nadesłał Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie

Zdjęcie: msz.gov.pl