Wielka moda i wielkie pieniądze. Ile kosztują pokazy? - Nasz Swiat
28
So, maj

Polska

W ramach tegorocznego Tygodnia Mody, który odbędzie się w Łodzi w dniach 19-24 kwietnia, zaprezentowane zostaną kolekcje na sezon jesienno-zimowy 2016/2017. Główną atrakcją mają być pokazy dwóch kolekcji Evy Minge.

 

Ze względu na wysokie koszty pojedynczych pokazów mody organizowane są - także w Polsce - imprezy typu Fashion Week, podczas których w jednym miejscu odbywa się nawet kilkadziesiąt pokazów. 

"Fashion Week to machina promocyjna, której głównym sensem i celem jest zminiaturyzowanie kosztów, które by powstały w podobnym przedsięwzięciu robionym indywidualnie" - powiedział PAP Jacek Kłak. 

 

"Jeśli projektant chciałby dzisiaj zrobić sobie pokaz w stolicy Polski z pełną techniką, długim wybiegiem, z kilkuset gośćmi, PR-em, który temu towarzyszy, to te koszty zaczynałyby się od 200 tys. zł" - uważa Kłak, który minimalne koszty pokazu w Polsce wylicza na 50-100 tys. zł. "Dzięki temu, że mamy tych pokazów ponad 30 w ciągu kilku dni, możemy znaczne obniżyć te koszty" - zaznaczył. 

 

Manager polskiego Tygodnia Mody Magdalena Christofi tłumaczy, że na koszty pokazów składa się m.in. wynajęcie miejsca, scenografia, gaża reżysera, czy cały sztab modelek i modeli. Jak dodała, w Fashion Week zaangażowanych jest 45 modeli i modelek. 

 

"To są duże nakłady. Nie ukrywam, że są pokazy w dużych halach, z dużymi nakładami, które dochodzą do 400 tys. zł" - opowiadała. 

 

Według organizatorów budżet ostatniej, jesiennej edycji polskiego Tygodnia Mody wyniósł 2,5 mln zł, z czego 1 mln zł pochodził z kasy Łodzi, a pozostałe pieniądze od sponsorów. Kłak zaznaczył, że koszty takiej imprezy to nie tylko wybieg, modelki i reżyserzy. To także koszty wynajęcia obiektów, zużytego prądu, ochrony, reklamy i promocji a także opłaconych przelotów i pobytu zagranicznych dziennikarzy modowych. 

 

W ramach tegorocznego Tygodnia Mody, który odbędzie się w Łodzi w dniach 19-24 kwietnia, zaprezentowane zostaną kolekcje na sezon jesienno-zimowy 2016/2017. Główną atrakcją mają być pokazy dwóch kolekcji Evy Minge. Poza tym zaplanowano prezentację kilkudziesięciu polskich projektantów oraz - w ramach współpracy z europejskimi Tygodniami Mody - zagranicznych kreatorów: Carlosa Gila z Lizbony, Marty Wachholz ze Lwowa i Mladena Milovojevica z Serbia Fashion Week. 

Więcej w serwisie PAP.

Polska Agencja Prasowa