Czy Europa powstrzyma epidemię otyłości? - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

Świat

Już 23% europejskich 10-latków waży za dużo.

 

Zagrożeni alkoholizmem, nikotynizmem i otyłością – taki obraz zdrowia Europejczyków wyłania się z najnowszego raportu WHO. Najbardziej podstępna jest ta ostatnia przypadłość. Już 23% europejskich 10-latków waży za dużo.

Nasze wnuki będą żyły krócej?

Autorzy raportu przyznają, że społeczeństwo skutecznie walczy w wielu dziedzinach. Na przestrzeni lat udało się wyeliminować powszechną przedwczesną umieralność, skutecznie kontrolujemy większość chorób zakaźnych. Badacze wyrażają jednak zaniepokojenie. Triada: alkohol-nikotyna-otyłość nadal zbiera śmiertelne żniwo i przyczynia się do przedwczesnych zgonów. Jak podkreśla Claudia Stein, specjalistka Biura Regionalnego WHO dla Europy, możliwe jest, że wypracowane na polu poprawy długości i jakości życia Europejczyków osiągnięcia zostaną zniwelowane, a przyszłe pokolenia będą znacznie mniej długowieczne niż współczesne.
„Jesteśmy drugim kontynentem pod względem ilości ludzi z nadwagą i otyłych” – wyjaśnia Stein. „Ustępujemy tylko Ameryce Północnej”. Wygrywamy natomiast niechlubny ranking w kategorii kontynentów o największej liczbie palaczy i największej ilości spożywanego alkoholu.

Nadwaga – wiele nowych inicjatyw, ale ważymy coraz więcej

Niemal sześciu na dziecięciu Europejczyków (59%) ma nadwagę lub otyłość, a w niektórych krajach 67% populacji osiąga wskaźnik BMI powyżej 25. WHO zwraca uwagę, że są kraje, w których szacunkowa liczba otyłych potroiła się w stosunku do danych z lat osiemdziesiątych. Opieka nad tyjącym społeczeństwem staje się coraz poważniejszym wyzwaniem dla zdrowia publicznego i służb medycznych w poszczególnych krajach. Jednocześnie prawdą jest, że dieta, szczególnie w przypadku ludzi młodych, zmienia się: promuje się m.in. niskokaloryczną, śródziemnomorską, zdrową kuchnię. Zauważa się także pozytywne zmiany w zakresie promowania aktywności fizycznej wśród młodzieży. Odpowiedzialnością za niedostateczne zmiany Claudia Stein obarcza rządy poszczególnych krajów („Można skuteczniej działać na szczeblu politycznym”), społeczeństwo („przyzwalające na promowanie niezdrowego trybu życia") i przemysł spożywczy („brak odpowiedniej informacji na opakowaniu produktów sprawia, że konsumenci nie wiedzą, co tak naprawdę spożywają”).

20% mężczyzn i 25% kobiet nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, pomimo intensywnych kampanii promujących ruch jako receptę na zdrowie. Problem nie ogranicza się do dorosłych – 23% dzieci i 16% młodzieży ma nadwagę. Niestety, nie wszystkie kraje wprowadzają systemy ułatwiające młodzieży samodzielne chodzenie do szkoły lub rezygnację z dojazdu komunikacją zbiorową lub samochodem na rzecz rowerów.

Pijemy najwięcej, ale palimy coraz mniej

Europa jest kontynentem, na którym spożywa się najwięcej alkoholu na świecie. Na jedną osobę przypada 11 litrów wypitego alkoholu rocznie. Co trzeci Europejczyk pali tytoń, jednak ta wielkość w ostatnich latach znacznie spadła – głównie dzięki skutecznej polityce antynikotynowej, np. ograniczeniu możliwości palenia w miejscach publicznych.

Postęp w profilaktyce i zwalczaniu chorób zakaźnych oraz obniżenie liczby samobójstw i wypadków drogowych wydłużyły długość życia w 53 krajach tworzących europejski region WHO. Jednak, jak dowodzą badacze, możliwe, że kolejne pokolenia nie wykorzystają należycie dotychczasowego dorobku. Badacze ostrzegają, że jeżeli nie zostaną podjęte środki zapobiegawcze przeciw powiększaniu się liczby nadużywających alkoholu, palaczy oraz otyłych, cofnięcie długowieczności może stać się faktem.

Link do raportu "The European Health Report 2015"

Agnieszka Kwapisz (TwojaEuropa.pl)