Koszty pracy w wybranych miastach świata - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

Świat

Koszty pracy w 39-ciu miastach świata.

Szwajcarski bank UBS opublikował jak kształtują się koszty pracy w 39-ciu miastach świata, przyjmując jako bazę do porównań wielkość podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracownika i pracodawcę obciążające wynagrodzenie.

W Kopenhadze i Moskwie wynagrodzenie obciążone jest jedynie podatkiem dochodowym, którego stawka w Kopenhadze wynosi 45%, a w Moskwie – 13%. We wszystkich pozostałych badanych miastach wynagrodzenia dodatkowo obciążone  składką na ubezpieczenie społeczne.

Wśród miast, których koszty pracy obciążają: podatek i składki na ubezpieczenie społeczne najwyższe podatki płacą pracujący w: Brukseli i Sztokholmie – 28%, Amsterdamie – 27% oraz w Madrycie, Helsinkach i Rzymie – 22%. Najniższe podatki płacą pracujący w Nikozji, Genewie i Zurychu - 6% oraz Paryżu i Sofii – 8%.

Najwyższe składki na ubezpieczenie społeczne płacą pracodawcy w: Kijowie, Lyonie i Paryżu – 50%, Bratysławie, Brukseli, Pradze i Tallinie – 25% oraz Sztokholmie i Wilnie – 21%.

Najniższe składki na ubezpieczenie społeczne płacą pracodawcy w: Genewie i Zurychu – 5%, Toronto, Tel Awiwie – 7%, Dublinie – 11% i Nikozji – 13%.
Najwyższe składki płacą pracownicy zatrudnieni w: Amsterdamie – 28%, Lublanie – 23%, Lyonie i Paryżu – 22% oraz w Berlinie 21%.

Najniższe składki na ubezpieczenie społeczne płacą pracownicy w: Dublinie, Kijowie, i Tallinie – 5% oraz w Genewie, Madrycie, Toronto i Zurychu – 7%.
Według wyliczeń banku UBS najdroższa jest godzina pracy w Genewie i Zurychu – 41,29, a najtańsza w Kijowie – 1,93 USD. Według metodologii banku UBS godzina pracy w Warszawie kosztuje prawie 8 USD.

Obciążenie godziny pracy podatkiem dochodowym i obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne największe jest w Lyonie i Paryżu – 79%, a najniższe w Genewie i Zurychu – 20,1%. W Warszawie obciążenia te przekraczają 51%.