Nie będziemy płacić roamingu - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

Świat

Wiadomo już kiedy zostanie zniesiony roaming w UE.

Koniec z roamingiem. Parlament Europejski zatwierdził wreszcie rozporządzenie dotyczące jednolitego rynku telekomunikacyjnego na terenie Unii Europejskiej.

Oznacza to, że już od 15 czerwca 2017 roku za rozmowy, wysyłanie wiadomości i korzystanie z internetu przebywający w innym kraju UE Polak zapłaci nie więcej, niż gdyby korzystał z tych usług w kraju.

Wcześniej, w okresie przejściowym – od 30 kwietnia 2016 r.  – ceny także będą niższe niż dziś. Składać będą się ze stawek lokalnych oraz dopłat, których poziom został ustalony na 5 eurocentów (w przypadku rozmów wychodzących), a nie jak w tej chwili 19 centów, 2 eurocenty (w przypadku SMS-a, za którego dzisiaj płacimy 6) oraz ponownie 5 eurocentów w przypadku opłaty za 1 megabajt wykorzystanego mobilnego internetu (w porównaniu do obecnych 20).
Jedno z ustępstw, na które poszła Bruksela, przewiduje, że jeśli operator wykaże, iż traci na usłudze roamingu oraz że ma to negatywny wpływ na ceny krajowe, to Urząd Komunikacji

Elektronicznej może pozwolić mu nałożenie minimalnych dopłat – podają media.

Jerzy Buzek, b. premier RP, przewodniczący komisji ITRE powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą, że „To wbrew pozoru bardzo krótki termin zniesienia opłat, bo trzeba także zapewnić opłacalność usług telekomunikacyjnych na europejskim rynku.  Przede wszystkim trzeba przeprowadzić przegląd stawek hurtowych – niezbędny, aby operatorzy nie pokrywali strat przez podwyższanie  stawek krajowych”.  

mam