Cykl koncertów-wykładów poświęconych twórczości Chopina w Aula Magna Uniwersytetu „La Sapienza” - Nasz Swiat
24
Pt, wrzesień

Włochy

Pełna sala i burza oklasków, liczne bisy po pierwszym z serii siedmiu koncertów-wykładów, których celem jest przybliżenie włoskiej publiczności twórczości wielkiego polskiego kompozytora.

 

Koncert “Chopin i wyobraźnia” w wykonaniu młodego polskiego pianisty Łukasza Krupińskiego stanowi część projektu „Chopin i Włochy” stworzonego we współpracy Ambasady RP w Rzymie, Uniwersytetu “La Sapienza” i Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który będzie realizowany przez kolejne miesiące.

Podczas koncertu 3 listopada  w Aula Magna Uniwerstetu „La Sapienza” obecnych było wielu młodych ludzi, studenci, dyplomaci, miłośnicy muzyki i osobowości ze świata kultury.

Pianista Łukasz Krupiński jest laureatem wielu konkursów. Wygrał tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w San Marino, gdzie zdobył także wszystkie nagrody dodatkowe: nagrodę publiczności, nagrodę orkiestry a także nagrodę krytyków. To jedyny Polak, który przeszedł do finału Międzynarodowego Konkursu Ferruccio Busoni w Bolzano, który odbędzie się w sierpniu 2017 roku. W marcu 2016 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Pianistycznym ClaviCologne w Akwizgranie. Uplasował się wśród dwudziestu najlepszych pianistów na świecie (półfinał) podczas Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 r. Zdobył wiele innych międzynarodowych nagród; gra w najlepszych salach koncertowych całego świata.

Cykl koncertów-wykładów, który w sezonie 2016-2017 będzie prezentował najbardziej utalentowanych młodych polskich pianistów w Aula Magna na Uniwersytecie “La Sapienza”, został zainaugurowany 16 października w prestiżowym miejscu – Cappella  Paolina w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale, w obecności prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarella. Wystąpił  Paweł Wakarecy, zwycięzca między innymi Nagrody Specjalnej podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert transmitowany był na żywo we włoskim Radio Rai 3, w cyklu „Koncerty na Kwirynale”.

(http://www.radio3.rai.it/dl/portaleRadio/media/ContentItem-a6c336cc-f046-4d33-82c5-b4c9781e1334.html).

 Kolejne spotkania będą poświęcone tematom:  Chopin i sonata, Chopin i pismo pianistyczne, Chopin i polska ojczyzna, Chopin i paryskie salony.

Informacja i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Ambasady RP w Rzymie