Dwujęzyczna Elena zdobyła złoty medal w prestiżowym konkursie Egypt in the Eyes of Children of World - Nasz Swiat
25
N, wrzesień

Włochy

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny “Egipt w oczach dzieci świata” (“Egypt in the Eyes of Children of the World”)  organizuje od dwudziestu pięciu lat egipskie Ministerstwo Kultury. Jurorzy to wybitni egipscy eksperci w różnych dziedzinach kultury.

 

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny “Egipt w oczach dzieci świata” (“Egypt in the Eyes of Children of the World”)  organizuje od dwudziestu pięciu lat egipskie Ministerstwo Kultury. Głównym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci z całego świata współczesnym i dawnym Egiptem. Jurorzy to wybitni egipscy eksperci w różnych dziedzinach kultury. Nagrodami są złote, srebrne medale oraz dyplomy uznania.

Elena została laureatką rocznicowego konkursu, bowiem w 2015 roku konkurs obchodził swój srebrny jubileusz.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 października 2016 roku w zabytkowej Willi Ada (Savoia) w Rzymie, gdzie obecnie mieści się Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu. W ceremonii uczestniczyli: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Arabskiej Republiki Egiptu we Włoszech -  Amr Mostafa Kamal Helmy, Konsul – Sherif Elgammal, pracownicy Ambasady oraz rodzice Eleny. Uroczystość przebiegała w bardzo życzliwej atmosferze. Pan Ambasador pogratulował Elenie tak znaczącego sukcesu, docenił jej znajomość kultury starożytnego Egiptu. Wyraził również szczere zainteresowanie jej plastyczną pasją, życząc jednocześnie dalszych osiągnięć w tej dziedzinie.

Swoje uznanie wyraził także pan Konsul, który dodatkowo ciekawie opowiadał o Egipcie, tym współczesnym i tym dawnym. Szczególnie podkreślił niekwestionowaną wartość starożytnych zabytków. Przekazał Elenie i jej rodzicom kilka informatorów o kulturze i tradycji kraju w Dolinie Nilu.

Dodatkową nagrodą była wizyta w Akademii Egipskiej w Rzymie. Tam czekała na Elenę niespodzianka. Po oficjalnym przywitaniu przez kierownictwo i pracowniów Akademii, mała laureatka obejrzała znajdujące się tam wystawy poświęcone zarówno kulturze starożytnego Egiptu, jak i współczesnym egipskim twórcom sztuki: malarstwa, rzeźby, muzyki oraz kina. Szczególnych wrażeń i emocji dostarcza wystawa dedykowana faraonowi Tutanchamowi. Wystawione w Akademii repliki eksponatów  Muzeum Egipskiego w Kairze, takie jak grób faraona, sarkofag, sandały, biżuteria czy wreszcie słynna pośmiertna maska Tutanchamona pozwalają lepiej zrozumieć ówczesną kulturę. 

 

 

Zarówno w Ambasadzie, jak i w Akademii rozmowy toczyły się w kilku językach. Warto podkreślić, że zauważono i doceniono korzyści wynikające z dwujęzycznej i dwukulturowej edukacji Eleny.

Ostatnim etapem wizyty w Rzymie było zwiedzenie ogrodów Willi Borghese. Tam Elena mogła obejrzeć pomniki wybitnych tworców literatury z różnych stron świata. Wielką radość sprawiło jej odnalezienie pomnika Henryka Sienkiewicza.

Bez wątpienie takie wydarzenia sprzyjają zaciekawieniu kulturą i tradycją różnych narodów.

Alicja Lejkowska