Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Makaronu - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Od wielu lat 25 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Makaronu. Jaka jest historia makaronu, gdzie powstał i kto zjada go najwięcej na świecie?

25 października obchodzony jest Światowy Dzień makaronu, święto którego historia jest do tej pory niejasna. Jedni twierdzą, że został on ustanowiony w 1995 roku podczas World Pasta Congress w Rzymie, inni natomiast , że w 1998 w Neapolu.

Główne tegoroczne obchody tegorocznego World Pasta Day odbywają się w Moskwie. Ansa pisze, że tam na wielu stołach pojawi się przeżywające nową falę popularności danie pennette alla vodka , którego sława we Włoszech przypadła na lata 80. To krótki makaron z sosem pomidorowym, śmietaną , boczkiem i pikantną papryczką oraz wódką, która wyparowuje w trakcie gotowania.

Trochę historii
Makaron jest jedną z najstarszych potraw świata. Jak do tej pory najstarszy makaron odnaleziono w Chinach. Mierzył 20 cali długości i liczył sobie aż cztery tysiące lat. Mówi się, że Marco Polo - wenecki podróżnik sprowadził go do Europy. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspominał już o tej potrawie. Jednym z pierwszych, który udokumentował istnienie suszonego makaronu był Muhammad al-Idrisi. Według jego badań, makaron suszono w południowych Włoszech, Sycylii oraz w Trabii ok. XII wieku naszej ery.

Włosi – Ambasadorzy makaronu
Makarony uwielbiane są prawie na całym świecie. Najwięcej zjada sie go we Włoszech. Na jednego mieszkańca tego kraju przypada ponad 28 kg rocznie. Tutaj także znanych jest ponad 1600 odmian tego przysmaku. Mimo tak ogromnego wyboru, najpopularniejsze - we Włoszech i poza ich granicami - pozostaje spaghetti.
W Polsce oraz Niemczech  natomiast 5 kg, a w Chinach, z których ta potrawa przywędrowała do Europy zaledwie 0,8 kg.

----------------

CZYTAJ TAKŻE:

Światowy Dzień Makaronu: Spaghetti alla carbonara według Marco Ghia