Nareszcie marzenie stało się rzeczywistością - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Włochy

Powstała Szkoła Języka i Kultury Polskiej „Anders” w Marche.

Z wielką przyjemnością chcemy powiadomić, że pod koniec września 2015 - z inicjatywy rodziców dzieci polskich w Marche, dzięki wsparciu i pomocy Konsulatu Honorowego RP w Ankonie oraz  Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech - została stworzona Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Marche „Anders”, z siedzibą w Maceracie. Szkoła powstała jako żywa gałąź Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche, które hojnie obdarzyło ją swym patronatem.

30 września ubiegłego roku w obecności Pani Konsul Honorowej RP w Ankonie Cristiny Gorajski, Marii Bułhak-Jelskiej, Przewodnicząca Stowarzyszenia AIP w Marche oraz Annie Czerwińskiej i Annie Traczewskkiej podpisały dokument założycielski Szkoły ANDERS.

Na początku października odbyło się pierwsze spotkanie z rodzicami zainteresowanymi kontaktem ich dzieci z kulturą i językiem polskim. Przyszło wiele dzieci z prowincji Maceraty. Nauczycielka Sonia Lobert przeprowadziła z dziećmi i młodzieżą pierwszą bardzo miłą lekcję. Do Szkoły Anders zapisały się wszystkie dzieci obecne na pierwszym spotkaniu.

Kalendarz szkolny na rok 2015/2016 przewiduje zajęcia dwa razy w miesiącu, po 3 godziny, od 17.X.2015 do 4 VI.2016. Program obejmuje lekcje języka polskiego oraz historii i kultury Polski.

 

 

Szkoła ANDERS realizuje program nauczania dostosowany do umiejętności językowych dzieci polskich mieszkających za granicą oparty na minimum programowym polskiego MEN.
Pierwsza oficjalna lekcja odbyła się 17 października ub.r. w salce katechetycznej parafii w Piediripie. Ku radości nauczycieli, po zajęciach nikt nie chciał wracać do domu.

W ciągu 3 miesięcy przybyło chętnych do udziału w zajęciach Szkoły Anders. Nauczyciele odbyli dodatkowe szkolenie zorganizowane przez LOM (Lokalny Ośrodek Metodyczny) i Honorowy Konsulat RP właśnie w jego siedzibie w Ankonie.

W grudniu, entuzjazm uczniów, rodziców i nauczycieli pozwolił na zorganizowanie Jasełek tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. W ekspresowym tempie nauczycielka muzyki Cecylia Stroińska przygotowała z "małymi aktorami" tradycyjne polskie kolędy. Rodzice pomogli swym pociechom w recytacji tekstów i w przygotowaniu kostiumów. Nagrodą dla wszystkich była wigilijna wieczerza z polskimi potrawami i przełamanie opłatka w gronie rodaków.

Jesteśmy gotowi na przyjęcie nowych uczniów, prosimy zatem o rozpowszechnienie informacji o możliwości nauki pisania i czytania, kultury i języka ojczystego,  jaką oferuje Polakom zamieszkałym w Marche Szkoła Anders.

Szkoła Polska w Marche "Anders"


Adres Szkoły: Strada Cluentina, 8, 62100 Piediripa
Tel.: 334 544 6405
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona na FB: Anders Szkoła Polska w Marche>>