Nowe rzymskie Polonika - Nasz Swiat
25
N, wrzesień

Włochy

Imieniem Legionu Polskiego (Belvedere Legione Polacca) został nazwany taras widokowy w Rzymie.

 

Z inicjatywy stowarzyszenia „Amici di Righetto”, kultywującego historię krótkotrwałej Republiki Rzymskiej uczczono pamięć Polaków walczących w jej obronie. Imieniem Legionu Polskiego (Belvedere Legione Polacca) został nazwany taras widokowy na Gianicolo.

Zdjęcie: Ambasada RP w Rzymie

 

Republika Rzymska powstała w trakcie Wiosny Ludów w 1849 roku i przetrwała pół roku, gdy miasto zostało zdobyte i władze republikańskie pokonane w wyniku interwencji wojsk francuskich. W obronie Republiki, którą kierował włoski bohater narodowy Giuseppe Garibaldi odznaczył się Legion Polski utworzony przez Adama Mickiewicza, walczący za wolność waszą i naszą. Imieniem Legionu Polskiego (Belvedere Leggione Polacca) został nazwany taras widokowy na Gianicolo, wzgórzu, na którym toczyły się najcięższe walki w obronie Republiki (tak zwana bitwa w obronie Porta San Pancrazio) i z którego rozpościera się wspaniały widok na centrum zabytkowego Rzymu.  Mały placyk w pobliżu otrzymał natomiast imię kapitana Ludwika Podulaka.

W uroczystości inauguracji tablic obu nowych placów uczestniczyli Ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski, Zastępca Burmistrza Rzymu (asesor) do spraw Rozwoju kulturalnego Luca Bergamo, Dyrektor Stacji PAN w Rzymie prof. Piotr Salwa i Burmistrz XII dzielnicy Rzymu Silvia Crescimanno.

Źródło: Serwis Ambasady RP w Rzymie (www.rzym.msz.gov.pl)