Obywatelstwo włoskie, informacje przez telefon w ministerstwie spraw wewnętrznych - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Nowa usługa ministerialna: informacja telefoniczna na temat obywatelstwa włoskiego.


Rzym – 11 lutego 2016 – Mogę otrzymać włoskie obywatelstwo? Jakie są wymogi? Jak wypełnia się wniosek? Na jakim etapie jest moja praktyka?

To najczęstsze pytania, nurtujące cudzoziemców mieszkających we Włoszech. Liczba imigrantów pragnący nabyć włoskie obywatelstwo rośnie z każdym rokiem. W 2006 roku osób starających się o obywatelstwo było 30 tysięcy,  w 2014 roku 101 tysięcy, a w 2015 ponad 130 tysięcy.

Chociaż liczba wniosków wpływających do ministerstwa spraw wewnętrznych wzrosła kilkakrotnie, liczba urzędników pozostałą właściwie niezmienna. Muszą oni nie tylko rozpatrzyć dziesiątki tysięcy podań, ale też udzielić informacji. Teraz w tym ostatnim zadaniu urzędnikom pomagać będą młodzi ludzi ze służby cywilnej – podało w komunikacie ministero dell’interno.

Punto di ascolto, czyli centrum informacji telefonicznej dostępne jest pod numerem telefonu 06/46539591.

Jak poinformował resort spraw wewnętrznych wolontariusze ze służby cywilnej odpowiadają na wszelakie pytania dotyczące włoskiego obywatelstwa od poniedziałku do piątku w godzinach  9.00 - 13.00.

Wolontariusze przeszli odpowiednie szkolenie  “Przyjmowanie i integracja cudzoziemców: zasady nadawania obywatelstwa włoskiego", zorganizowane i sfinasowane przez Dipartimento per le Libertà civili e l’Immigrazione (departament ds. wolności cywilnej i imigracji).

Łącznie przeszkolono 37 osób. Jak podano 20 z nich odpowiada na pytania przez telefon, a 17 pełni służbę w prefekturach w Rzymie, Bolonii, Modenie i Reggio Emilia.

Niech da znać ten, komu uda się dodzwonić pod ministerialny numer. Nam się nie ja dotąd nie udało…

Stranieriinitalia.it