Na lotnisku wojskowym w Brindisi odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej, którzy właśnie z tej bazy lotniczej startowali, by nieść pomoc polskiemu podziemiu w walce z nazistowskim okupantem.
W siedemdziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej została uroczyście zainaugurowana tablica, ufundowana przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, upamiętniająca Cichociemnych - żołnierzy specjalnego oddziału powietrznodesantowego AK, przeszkolonych do działań w ekstremalnych warunkach, w ciszy i ciemności, z których wielu poległo w boju. Z “Campo Casale”, jak wówczas nazywano bazę lotniczą w Brindisi, która jako jedyna na terytorium Włoch gościła polskie oddziały, od listopada 1943 Cichociemni wykonywali operacje lotnicze do Polski, by wesprzeć ruch oporu w okupowanym kraju.
W uroczystości, zorganizowanej przy wsparciu włoskich Sił Powietrznych, uczestniczyli dowódca JW GROM płk Robert Kopacki, prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej Bogdan Rowiński, przybyli z Polski członkowie rodzin cichociemnych, jak również komendant bazy wojskowej w Brindisi Płk Gioacchino Cassarà oraz przedstawiciele władz i związków kombatanckich Apulii. Z ramienia Ambasady w uroczystości wziął udział Zastępca Attaché Wojskowego Płk Janusz Urban, jak również zostało uroczyście odczytane wystąpienie Ambasadora Tomasza Orłowskiego.
Tablica upamiętniająca z polskim godłem nosi następujący zapis wygrawerowany w języku polskim, włoskim i angielskim:
„Wywalcz Jej Wolność lub Zgiń” – pamięci Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej przerzuconych w 1944 roku z bazy w Brindisi drogą powietrzną by walczyć
o wyzwolenie okupowanej Polski oraz polskich i alianckich lotników, którzy nieśli pomoc okupowanym krajom Europy w walce o wolność”.
Źródło: Serwis Ambasady RP w Rzymie - www.msz.gov.pl
Fot. Distaccamento Aeroportuale dell’A.M. di Brindisi