Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

W 2009 roku otwarto trzecie z kolei miasteczko handlowe w okolicach Wiecznego Miasta. Outlet Soratte jest najmniejszym z nich, ale nie oznacza to, że ilość oraz jakość firmowych towarów jest gorsza.

Wręcz przeciwnie, w porównaniu z dwoma starszymi miasteczkami handlowymi w Valmontone i Castel Romano, gdzie codziennie przewija się tysiące klientów, Soratte charakteryzuje się miłą i spokojną atmosferą, gdzie z dala od miejskiego zgiełku, prawdziwi koneserzy włoskiego stylu mogą oddać się rozkoszy kupowania.

W najmłodszym z outletów znajduje się w chwili obecnej ponad 50 sklepów, z czego kilkanaście z odzieżą i akcesoriami znanych firm dla pań.

Na szczególną uwagę zasługuje sklep Diffusione Tessile, gdzie wszystkie towary największych producentów grupy Max Mara oferowane są po super atrakcyjnych cenach. Na zagorzałych sportowców czekają punkty sprzedaży Asics, Nike Factory Store i Umbro, gdzie tylko szeroki asortyment może przysporzyć o ból głowy.

Oprócz odzieży w Soratte nie brakuje także sklepów obuwniczych. Swoje podwoje otworzyły tutaj sklepy: Bata, Cinti, Geox oraz Pancaldi 1888.

Outlet Sorrate znajduje się na północ od Rzymu, w okolicach miejscowości Sant’Oreste i malowniczej góry Monte Soratte (dawniej Monte Mussolini),dość blisko zjazdu z autostrady A1 “Ponzano Romano-Soratte”.

Zródło:

Również w tym roku na włoskich plażach obowiązywać będzie zakaz wykonywania masaży przez przygodnych masażystów. Ci, którzy złamią zakaz będą musieli zapłacić grzywnę w wysokości do 2000 euro.

Zakaz ma na celu wyeliminowanie przypadkowych masażystów, których słabe przygotowanie i niekompetencja mogą wpłynąć negatywnie na stan zdrowia plażowiczów.

Na co jesteśmy narażeni?
Francesca Martini, podsekretarz zdrowia, uważa, że  wykonywanie tego rodzaju usług bez zachowania głównych zasad higieny rąk może sprowokować różnego rodzaju infekcje, a użycie do masażu niewłaściwych kremów – reakcje alergiczne. Ponadto, osoby cierpiące na choroby naczyniowo-ruchowe, które poddadzą się wykonaniu masażu limfatycznego u przygodnego masażysty mogą napotkać na poważne powikłania.(ma)

Dzisiaj około godziny 05.30 oraz 11.55 ponownie zatrzęsła się ziemia w okolicy Wiecznego Miasta.

Epicentrum trzęsienia były ponownie Monti Sabini, znajdujące się pomiędzy Rzymem, Viterbo, Rieti i Terni. Siła wstrząsu wyniosła 2,8 stopni w skali Richtera.

W przeciwieństwie do niedzielnego wstrząsu na głębokości 2,6 km, dzisiejsze trzęsienie miało głębokość 6,.7 km.

Kolejny wstrząs mieszkańcy stolicy Włoch mogli odczuć o godzinie 11.55. Epicentrum, podobnie jak przy poprzednich znajdowało się na obszarze Monti Sabini. Ostatnie trzęsienie ziemi było silniejsze od poprzedniego i jego siła wyniosła 3,6 stopni w skali Richtera.(mam)

Wysokie temperatury opanowały prawie cały Półwysep Apeniński. Termometry w niektórych rejonach Sardynii wskazują dzisiaj nawet 46 st. Celsjusza. Według synoptyków ma to być dzień najwyższych temperatur w trwającej od dłuższego czasu fali upałów.

Ekstremalnym temperaturom towarzyszy napływ piasku z Sahary, który przemieszcza się na wysokości około 200 metrów nad ziemią – podaje PAP. Jego największa kumulacja spodziewana jest nad Włochami w czwartek.

Temperatury sięgające 40 stopni utrzymują się od Lombardii i Toskanii po południe kraju, a w środę mają się jeszcze rozszerzyć aż na Bolzano i Brescię na górzystej północy.

Alarm z powodu upałów obowiązuje w 15 miastach, między innymi w Rzymie, Palermo, Perugii i Neapolu.

Meteorolodzy ostrzegają przed groźnymi dla zdrowia warunkami, wymagające podjęcia środków prewencyjnych w przypadku osób najbardziej narażonych na skutki upałów, przede wszystkim starszych i chorych.

W niektórych miastach, na przykład w Bolonii, pracownicy i wolontariusze opieki społecznej będą przez dwie najbliższe doby codziennie kontaktować się z osobami, które ukończyły 65 lat i sprawdzać, jak się czują i czy nie potrzebują pomocy.

Od czwartku synoptycy przewidują obniżenie temperatury.

Senat Włoch uchwalił program oszczędnościowy rządu premiera Silvio Berlusconiego i udzielił mu jednocześnie wotum zaufania.

Minister finansów Giulio TremontiJak w wielu innych przypadkach głosowań nad ustawami i rozporządzeniami o kluczowym dla państwa znaczeniu także to połączono z wotum dla gabinetu. Za głosowało 161 senatorów, przeciw było 135.
Włoski parlament zakończy prace nad programem oszczędnościowym rządu Silvio Berlusconiego w piątek, gdy o godzinie 19 w Izbie Deputowanych odbędzie się głosowanie nad pakietem oszczędnościowym.

Prace nad przyjętym pod koniec czerwca programem przyspieszono w związku z kryzysem w strefie euro. Oszczędności i podwyżka podatków i opłat ma doprowadzić do zmniejszenia obecnego długu publicznego wynoszącego 119 procent PKB.

Pakiet oszczędności przewiduje różnego rodzaju cięcia. Już od poniedziałku wprowadzone zostaną nowe opłaty w publicznej służbie zdrowia: 10 euro za wizytę lekarską u specjalisty i wystawienie recepty oraz 25 euro za skorzystanie z pomocy pogotowia ratunkowego w niegroźnych dla życia przypadkach.

Minister finansów Giulio Tremonti oświadczył, że rząd przyspieszy niezbędne reformy i szybko wprowadzi program oszczędnościowy w życie. Podobne zapewnienie złożył dzień wcześniej premier Berlusconi.

76-letni mieszkaniec południa Włoch przez 45 lat jeździł bez prawa jazdy. Okazało się, że nigdy się o nie postarał.

"Nigdy nie miałem prawa jazdy, nawet nie próbowałem go zrobić" - przyznał emeryt zatrzymany przez karabinierów w rejonie miejscowości Avellino – donosi PAP.

Sprawa wyszła na jaw podczas rutynowej kontroli. Najpierw karabinierzy odkryli, że staruszek miał fałszywą polisę ubezpieczeniową. Kiedy karabinierzy poprosili o prawo jazdy, mężczyzna rozłożył ręce i wyznał, że nie ma go i nigdy nie miał.

Przez prawie pół wieku udawało mu się ukrywać ten fakt, ponieważ nigdy nie został zatrzymany do żadnej kontroli i nie uczestniczył w żadnym wypadku. W tym czasie po drogach w całych Włoszech przemierzył tysiące kilometrów.

Neapolitańczyk odpowie za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy i posługiwanie się fałszywą polisą. Nie jest jeszcze wiadomo, czy mężczyzna będzie starał się o prawo jazdy.

Dzisiaj, o godzinie 20.13 mieszkańcy Wiecznego Miasta odczuli łagodne trzęsienie ziemi (3,2 stopnia w skali Richtera).

Według włoskiego Instytutu Geifizyki i Wulkanologii epicentrum znajdowało się pomiędzy miejscowościami Morlupo, Magliano Sabino i Castelnuovo di Porto.

Do tej pory nie odnotowano żadnych obrażeń lub uszkodzeń mienia.

Wstrząsy odczuwalne były w północnej oraz centralnej części Rzymu.(mam)