Wiadomości - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

18 maja przed rzymskim dworcem Termini odsłonięto kontrowersyjny pomnik Jana Pawła II.

Pomnik podzielił mieszkańców Wiecznego Miasta. Wątpliwości budzi projekt mierzącej prawie 5 metrów statuy oraz fakt, że twarz papieża w ogóle nie przypomina jego własnej – podała PAP.

foto: © youtube.comNajważniejszym elementem ogromnego pomnika z brązu autorstwa rzymskiego rzeźbiarza Oliviero Rainaldiego jest cylinder, symbolizujący rozchylony papieski płaszcz, przez który można wejść jak przez drzwi, by schronić się w środku. To gest otwarcia, powitania, serdecznego przyjęcia - wyjaśniono.
Artysta inspirował się znanym zdjęciem, na którym uchwycono moment, gdy polski papież żartobliwie okrył połą swego płaszcza dziecko siedzące na schodkach w watykańskiej Auli Pawła VI.

Korpus z płaszczem wieńczy głowa. Trudno jednak w twarzy doszukać się podobieństwa do Jana Pawła II.

Pomnik podobał się bardzo burmistrzowi Rzymu, Gianni Alemanno. Według niego statua jest „piękna i sugestywna: to nowoczesna sztuka, która ma na celu pobudzenie wyobraźni widza”.

Tuż po odsłonięciu pomnika w 91. rocznicę urodzin papieża, włoskie media prześcigały się w negatywnych opiniach na temat tej nowoczesnej formy dzieła.

Niektóre z opinii przytoczył dziennik "Corriere della Sera". Najwięcej osób ma zastrzeżenia do tego, że postać w ogóle nie przypomina Jana Pawła II. Ale są też inne głosy: "rozerwana budka strażnicza" czy po prostu "brzydota" albo "wstyd przed turystami". Jeszcze inni wyrazili przypuszczenie, że pomnik może stać się miejscem schronienia dla bezdomnych.

W błyskawicznym sondażu, przeprowadzonym na stronie internetowej dziennika "Il Messaggero", 87 procent osób przyznało, że pomnik im się nie podoba. Aprobatę wyraziło 8,5 procent uczestników sondy.

Rzym - 18 maja 20111 – odsłonięcie pomnika Jana Pawła II przed stacją Termini i koncert zatytułowany „Pamięć i wdzięczność” dedykowany nowemu Błogosławionemu zakończą  dzisiaj cykl uroczystości i wydarzeń artystycznych towarzyszących beatyfikacji polskiego papieża.

Pomnik Jana Pawła II stanie na piazza dei Cinquecento, przed wejściem głównym do dworca Termini. Ceremonii uroczystego odsłonięcia, która rozpocznie się o godzinie 16.00 przewodniczyć będzie burmistrz Rzymu Gianni Alemanno oraz wikariusz generalny Rzymu, kardynał Agostino Vallini,
„Wybraliśmy datę 18 maja na odsłonięcie pomnika i koncert poświęcony błogosławionemu Janowi Pawłowi II, gdyż tego dnia przypada rocznic jego urodzin. Pragniemy, aby dzisiejszy dzień był hołdem dla tego wielkiego Papieża i wielkiego mieszkańca Rzymu” – powiedział burmistrz Alemanno.

Koncert
Podczas ponad 2 godzinnego koncertu, który odbędzie się w Audytorium poprzez muzykę i obrazy zostaną przypomniane najważniejsze momentu z pontyfikatu Jana Pawła II.
Wystąpią m.in.: Amedeo Minghi, Tosca, Matia Bazar,  Pfm, Roby Facchinetti, Irene Fornaciari&I Nomadi, Francesco Renga, Mariella Nava, Noemi, Mimmo Politanò, Fabrizio Silvestri, Lino Alecci, Laura Muzzupappa, Romolo Tisano , Silvia Lorenzi, Anna Tifu, chór Giuseppe Verdì z Rzymu i rzymska orkiestra symfoniczna  Nova Amadeus.

(wda)

 

 

 

 

 

 

 

 

Szokujące nagranie wideo kierowcy podmiejskiego autobusu, jadącego na trasie Ciampino-Rzymu i prowadzącego pojazd łokciami, bo w rękach miał dwa telefony komórkowe, zostało rozpowszechnione w całych Włoszech.

Na nagraniu, wykonanym z przez pasażera autobusu, jadącego z Anagnina na lotnisko Ciampino, widać kierowcę, który opierając łokcie na kierownicy prowadzi pojazd. W jednej ręce trzyma “komórkę” przez którą rozmawia, a w drugiej kolejny telefon - jak dobrze słychać - ze swym rozmówcą ustala, jak skonfigurować w nim pocztę elektroniczną i wykonuje kolejne operacje.

Po trwającym od 3 miesięcy czyszczeniu części Koloseum, odsłonięto jego prawdziwe barwy. Okazało się, że zabytek oryginalnie miał kolor ochry i czerwieni.

Zaledwie trzy miesiące prac konserwatorów, pozwoliły na odsłonięcie oryginalnego oblicza 14 filarów Amfiteatru Flawiuszów. Konserwatorzy codziennie przez 6 godzin polewali czarne filary wodą z rozpylacza i szorowali szczoteczkami z nylonu. Prawdziwe kolory kamienia ukryte były pod powierzchnią brudu, jaka utworzyła się przede wszystkim w ciągu ostatnich 70 lat w rezultacie emisji smogu w Wiecznym Mieście – podał dziennik „La Repubblica”. Okazało się, że w godzinach szczytu koło amfiteatru przejeżdża codziennie około 4000 pojazdów.

Podczas prac konserwatorskich, w niektórych miejscach pojawiły się ślady czerwonej farby, być może użytej w celu odpowiedniego umieszczenia bloków z trawertynu.

Jednak dopiero za kilka lat Koloseum ma się zaprezentować w całości w kolorze ochry i czerwieni, kiedy to zakończy się kapitalny remont, w całości finansowany przez włoskiego przedsiębiorcę Diego Della Valle. (mam)

W  1977 po dwudziestu latach przerwy został reaktywowany we Włoszech rajd Tysiąca Mil.

To dzięki staraniom i pomysłowi  księcia Franco  Mazzotti publiczność może podziwiać stare  egzemplarze aut z lat 1927-1957 takich jak: bmw, bugatti, jaguar, alfa romeo, ferrari, mercedes. To  nielada wyzwanie dla kierowców i ich pilotów. Można powiedzieć, że  w ciągu tych kilku dni trwania rajdu  ma się do czynienia z największym muzeum samochodów w ruchu.

Już po raz drugi w miasteczku Cento (Fe), gdzie mieszkam,  urządzono etap tego rajdu. Na placu ustawiono podium, ulice udekorowano flagami państw, z których pochodzą uczestnicy. Jakoś flagi polskiej nie zauważyłam. W zeszłym roku brali udział Polacy. W nadziei, że zapowiedzą polską ekipę wzięłam ze sobą  własną flagę z orzełkiem. Wmieszałam się w tłum. I tak stałam  dwie godziny.

Zawodnicy reprezentowali  Wielką Brytanię, USA, Niemcy, Szwecję, Holandię , Włochy, Japonię , Finlandię, Austrię a nawet  Rosję. Polakom nikt nie robił reklamy. Aż  tu  nagle rozległy się owacje. Zostali zaanonsowani Atkinson Rowan i Robertson Ian. Przecież Atkinson to brytyjski aktor, który wcielił się w postać Mr Beana, czyli Jasia Fasoli. Z miejsca został oślepiony fleszami PAPARAZZI. Serdecznie przywitany przez organizatora spotkania w Cento patrona Ivana Manservisi. Po  tej krótkiej pauzie Jaś Fasola i jego pilot wskoczyli do swego BMW 328 Roadster z 1939 roku i udali się do Bolonii na nocleg.

W uszach miałam symfonię motorów, w nozdrzach zapach spalin, a w aparacie fotograficznym Mr Bean’a. Mimo, że nie spotkałam rodaków byłam usatysfakcjonowana.

Poetka Maria Konopnicka wiersz   pt. „W piwnicznej izbie”  zakończyła wersetem:  Jaś nie doczekał -  aja  gdybym  miała jej talent i chciała w poezji uwiecznić   MILLE  MIGLIA  zakończyłabym tak:„DOCZEKAŁAM SIĘ ... JASIA  FASOLI”.

Anna Pankowska

Na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września ma zostać zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego "Carnage" (Rzeź). Podczas wielkiej gali będzie obecny także reżyser filmu - podał włoski dziennik "La Repubblica".

Najnowszy film polskiego reżysera powstaje na podstawie sztuki "Bóg mordu" Yasminy Rezy. Jest to opowieść o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja przeradza się w otwarty konflikt dorosłych. W rolach głównych zobaczymy między innymi Kate Winslet i Jodie Foster.

Zarówno Francja jak i Włochy chcą wspólnie działać na rzecz dokonania zmian w układzie z Schengen. Dążenie do zmian spowodowne jest napływem imigrantów z Tunezji i Libii.

Premier Włoch Silvio Berlusconi i prezydent Francji Nicolas Sarkozy porozumieli się we wtorek w Rzymie w sprawie konieczności wspólnego rozwiązania kryzysu powstałego w związku z masowym napływem imigrantów – podaje PAP.

W związku z tym, postanowili wystosować list do Unii Europejskiej z apelem, by włączyła się w rozwiązanie problemu imigracji. Napisali w nim między innymi: "Sytuacja związana z migracją w rejonie Morza Śródziemnego może błyskawicznie rozwinąć się w prawdziwy kryzys, mogący podminować zaufanie, jakie nasi obywatele pokładają w prawie do swobodnego przemieszczania się".

Pragnąc ułatwić radzenie sobie z podobnymi kryzysami w przyszłości, przywódcy oby państw chcą też dążyć do zmian w układzie w Schengen. Szef włoskiego rządu oświadczył, że "nikt z nas nie chce zanegować ani znieść układu z Schengen". - Ale uważamy, że w nadzwyczajnych okolicznościach powinno dojść do modyfikacji, nad którymi postanowiliśmy pracować razem - dodał prezydent.

- Francja co roku przyjmuje 50 tysięcy imigrantów, Włochy średnio 10 tysięcy. Wysiłek Francji jest zatem pięć razy większy. Tego jesteśmy świadomi i z naszej strony nie ma woli oskarżania Francji - zapewniał Berlusconi. Słowa te świadczą o poprawie wzajemnych relacji.